3. Sayfa

Küresel Isınma İle Gelen Yeni Tehlike Nedir?

Bilim insanları, küresel ısınmayla birlikte sivrisineklerin çok daha ölümcül hale geldiklerini belirtti.

Küresel ısınmayla birlikte gelen sıcak ve yağışlı hava, sivrisineklerin ideal ortamlarını oluşturduğundan, bu canlılar daha dayanıklı hale geliyor ve daha fazla büyüyebiliyor. Büyüyen sivrisinekler ölümcül seviyede hastalığı yayma ve kapma yeteneklerine de sahip oluyor.

Dang humması, zika virüsü, sarı humma, chikungunya virüsü, sıtma ve Batı Nil virüsü gibi oldukça ciddi ve ölümcül bulaşıcı hastalıkları taşıyabilen bu sinekler hastalığı bir kişiden alıp diğerine bulaştırabilme yeteneğine sahip. Uzmanlar, küresel sıcaklıklar artmaya devam ettikçe, yeni bölgelerde daha sıcak ve nemli havanın görüleceğini kaydetti.

Araştırmacılar, sıcaklıkların artmasıyla birlikte geçmiş zamanlarda göç edemedikleri yerlere ulaşabilen bu canlıların daha geniş erişim alanları ve daha uzun yaşam sürelerinin, onlara dünyanın yeni bölgelerinde hastalık yaymak için bolca fırsat vereceği konusunda uyarılarda bulundu. Küresel ısınma, en acil ve politik olarak en çok tartışılan konulardan biridir ve daha önce ılıman olan bölgelerde daha yüksek sıcaklıklara, daha aşırı hava koşullarına ve artan sellere neden olacaktır, bunların hepsi de daha uzun süre ortalıkta kalan daha büyük sivrisinek popülasyonunu teşvik eden faktörlerdir.

“Sivrisineklerin uzun ömürlülüğü için en önemli şey nemdir”

Öte yandan küresel ortalama sıcaklıklar 1800’lerin sonlarından bu yana yaklaşık 1,5 derece artmış olup, artışların çoğu son 50 yılda görüldü. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre ise atmosferdeki su buharı miktarı bunun sonucunda her on yılda yaklaşık yüzde bir ila iki oranında arttı.

ABD’den Johns Hopkins Sıtma Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. Photini Sinnis, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Sivrisinekler ve sivrisineklerin uzun ömürlülüğü için en önemli şey nemdir. Sera gazları atmosferdeki ısıyı hapsettikçe, Dünya’daki sıcaklıklar yükselir ve bu da göller ve nehirler de dahil olmak üzere karadaki su kaynaklarından buharlaşmanın artmasına neden olur. Ve sıcak hava daha fazla su buharı tutar.” ifadelerine yer verdi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat