Mevzuat

Mevzuat haberleri, medya organları tarafından nesnel ve gerçeğe uygun bir biçimde sunulan haberlerdir. Bu tür haberlerin konusu, güncel ve ilginçtir. Flaş haber olarak da ifade edilebilen son haberler, kişisel değerlendirmelerden uzaktır ve söz oyunu içermez. Gerçeği; kısa ve yalın şekilde ifade eder.

Bu tür haberlerde, haberi kaleme alan kişinin yaratıcılık alanı son derece kısıtlıdır, çünkü haberin tamamen gerçeği yansıtması ve diğer insanlar tarafından ilgiyle karşılanması gerekir. Bir kişinin özel talebiyle ya da hatırı için mevzuat haberi yapılmaz, çünkü bu durumda haber nesnelliğini kaybeder ve diğer insanlar tarafından ilgiyle karşılanmaz. Son gelişmeleri aktaran bir haber, kolay okunmalı ve anlaşılmalıdır.

Mevzuat Haberlerinin Nesnel Kıstasları

Bir haberin, mevzuat haberi olarak değerlendirilebilmesi için bazı nesnel kıstasa sahip olması gerekir. Öncelikle haber, yeni olmalıdır ve herkes tarafından kolayca anlaşılmalıdır. Flaş haberin diğer kıstası, önemli ve ilgi çeken bir konuya sahip olmasıdır. Diğer kıstas ise, ilintidir. Nesnel kıstaslara uygun bir flaş haberi okuyan insanlar, haberde geçen ifadelerle ilgili farklı bağlantıları kolayca akıllarına getirebilirler.

Nitelikli bir mevzuat haberinin son kıstası ise kısa ve öz olmaktır. Uzun ve anlaşılması zor haberler, konuları bakımından genellikle ilgi çekici olmazlar. Bir haberin konusu yeterince ilgi çekici ise bile eğer haber doğru şekilde, kısa ve öz olarak aktarılmazsa haberin okunurluğu ve ilgi çekiciliği anlaşılmaz ve haber, niteliğini kaybeder.

Nitelikli Mevzuat Haberleri Sağlık Ağı’nda

Nitelikli bir mevzuat haberinin sahip olması gereken kıstaslar, özetle 5N 1K olarak ifade edilir. 5N 1K kuralına göre nitelikli bir mevzuat haberi, “kim?”, “ne?”, “ne zaman?”, “nerede?”, “nasıl?” ve “neden?” sorularına yanıt verir. Bu sorular, haberin kaynağına yöneliktir ve çoğu zaman okuyucunun aklına gelen sorulardır. Örneğin bir trafik kazasını aktaran haber metninde, kazada ölen kişinin adı, okuyucu tarafından her zaman merak edilir. Bu nedenle haberi yapan kişinin öncelikle 5N 1K kuralına uygun davranması gerekir.

Sitesinde sadece deneyimli muhabirler tarafından yapılmış nitelikli haberlere yer veren Sağlık Ağı, okuyucularına yalnızca gazeteciliğin temel kuralı olan 5N 1K kuralına uygun haberleri sunar. Sağlık Ağı’nda gerçek dışı, şüpheli ya da uydurma bilgiler yer almaz ve sitede yer alan haberlerde, 5N 1K sorularının yanıtları yer alır.

Mevzuat Personel Sağlık Haberlerinin Kaynağı: Sağlık Ağı

Sağlık camiasını ilgilendiren son gelişmeleri, yedi gün yirmi dört saat okuyucularına aktaran Sağlık Ağı, personel sağlık haberleri alanında yayın yapar. Sitede, sağlık personelini yakından ilgilendiren personel alımı haberleri, personel maaşı haberleri, Sağlık Bakanlığı haberleri ve sağlık sendikalarına dair haberler yer alır.

Sağlık Ağı’nda ayrıca, genel sağlık içerikleri de bulunur. Sağlıklı bir hayat yaşamaya yönelik bütün konular, Sağlık Ağı tarafından haberleştirilebilir.

Bütün Mevzuat Gelişmeleri İçin Tek Bir Haber Sitesi

Sağlık personeli haberleri kategorisinde yayın yapan Sağlık Ağı’nı, diğer haber sitelerinden ayıran en temel nokta, paylaştığı mevzuat haberleridir. Sağlık Bakanlığını ve sağlık personelinin takip ettiği bütün kamu kurum ve kuruluşlarını yakından takip eden Sağlık Ağı muhabirleri, bütün kayda değer gelişmeleri anlık olarak habere çevirir ve Sağlık Ağı okuyucularının dikkatine sunar.

Sağlık Ağı, sağlık personeli haberleri odağında yayın yapsa da Türkiye’ye ve dünyayı ilgilendiren bütün gelişmeleri hızla haberleştirir ve okurlarıyla paylaşır. Böylece Sağlık Ağı okurları, personel sağlık haberlerinin yanı sıra bütün mevzuat haberlerini tek bir haber sitesinden takip edebilir.

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat