Tabip Sen

Tabip-Sen, 30 Aralık 2021 tarihinde kuruluş dilekçesini İstanbul Valiliğine sunarak resmiyet kazanan, İstanbul merkezli bir hekim sendikasıdır. Üç sayfalık bir manifestoyla kurulduğunu duyuran sendika; kuruluş manifestosunda tek ilgi alanının mesleki hak mücadelesi olduğunu vurgular. “Varlığı çok kıymetli, yokluğu ise telafi edilemez” olan tabiplerin çok üzgün ve kırgın olduğunu dile getiren manifestoda, hekimlerin olur olmaz soruşturmalarla karşı karşıya kaldığından ve hem fiziki hem de psikolojik olarak tükenmeye razı olmayacağından bahsedilir.

Tabip-Sen: 9 İlke ve Tutum Etrafında Birleşen Bir Sendika

Tabip-Sen Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası, kuruluş manifestosunda açıklanan 9 ilke etrafında birleşir.

Bu ilkelere göre sendika; sadece mesleki hak mücadelesi ile ilgilenir, apolitiktir, sivil, hür ve bağımsızdır. Doğruya destek, yanlışa engel olmak üzere faaliyet gösteren sendika, etik ve ahlakı temel kabul eder. Ayrıca sendika, diyaloga da eyleme de açık olduğunu, kuruluş manifestosunda ifade eder. Sendikanın diğer ilkeleri ise sektördeki her kesimin hakkını savunmak ve paradigmaları değiştiren “referans” bir sendika olmaktır.

4 Çalışma Grubuyla Şekillenen “Mesleki Hak Mücadelesi”

İlk yönetim kurulu toplantısını 29 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştiren sendikanın genel başkanı, Ahmet Erçek’tir. Tabip-Sen; tabipleri, diş hekimlerini ve eczacıları, bünyesindeki 4 çalışma grubundan bir tanesine ya da birkaçına katılmaya teşvik eder.

Tabip-Sen tarafından hayata geçirilen ve bu alanlarda çalışmak isteyen herkesin katılımına açık olan 4 çalışma grubunu; özlük maaş çalışma grubunu; sağlıkta şiddet çalışma grubu, malpraktis ve diğer hukuki sorunlar çalışma grubu ve hekim göçü çalışma grubu teşkil eder.

Başa dön tuşu