Saha Der

Sağlık camiasında SaHaDer olarak tanınan Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği, taleplerini Twitter’da gündeme taşımak için örgütlenen 39 sağlık branşı grubunun bir araya gelmesiyle 2020 yılında kurulan bir sivil toplum örgütüdür. Derneğin amacı resmi internet sitesinde, “bütün sağlık çalışanlarını eşit biçimde temsil etmek” olarak açıklanır.

Türkiye’nin 32 şehrinde 34 temsilcisi bulunan dernek; farklı mesleklerde, farklı şehirlerde ve farklı dünya görüşüne sahip sağlık çalışanlarını bir araya getirerek ekonomik, sosyal ve psikolojik açılardan mağdur edilen sağlık personelinin haklarını savunmayı amaçlar.

Sosyal Medyadan Neşet Eden Bir Sağlıkçılar Topluluğu

Sorunlarını Twitter’dan gündeme taşımaya çalışan, farklı branşlardan 39 farklı grubun katılımıyla 2020 yılında resmiyet kazanan SaHaDer, sosyal medyadan yola çıkarak resmiyet kazanmayı başaran ve üye sayısını her geçen gün arttıran bir dernektir.

Halihazırda farklı sendikalara üye olan kurucuları ve dernek yöneticileri olan SaHaDer, sağlık işkolunda zaten 40’tan fazla sendika varken neden dernekleştikleri sorusuna, kuruluş bildirgesinde; “Rant kapısı olarak görülen sendikaların üzerlerine düşen vazifeyi yerine getirmedikleri için SaHaDer kuruldu.” yanıtını verir.

Gündem Belirleyen Bir Dernek: SaHaDer

Kuruluş tarihinden bu yana geçen iki yıllık sürede düzenlediği kampanyalarla, birçok konuyu Sağlık Bakanlığının, Hazine ve Maliye Bakanlığının, Milli Savunma Bakanlığının, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ve TBMM’nin gündemine taşımayı başaran SaHaDer, sosyal paylaşım platformlarında da gündem yaratmayı sürdürmektedir.

Ayten ÇİÇEK’in yönetim kurulu başkanlığını sürdürdüğü SaHaDer’in yönetim kurulunda bir başkan yardımcısı ile örgütlenmeden sorumlu, hukuktan sorumlu, eğitimden sorumlu, sosyal işlerden sorumlu, basın yayından sorumlu ve mali işlerden sorumlu sekreterler bulunmaktadır.

Başa dön tuşu