Hekim Birliği Sendikası

Hekim Birliği Sendikası, 3 Aralık 2021 tarihinde İzmir Valiliği’ne müracaat edilerek kurulmuş bir hekim sendikasıdır. Kuruluş işlemleri 28 Aralık 2021 tarihinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının onayı ile tamamlanan ve en son kurulan hekim sendikalarından bir tanesi olan Hekim Birliği Sendikası’nın üye sayısı, kuruluşunun ikinci ayı itibarıyla 5 binin üzerindedir. Kamuda 149 bin, özel sektörde 30 bin olmak üzere ülkemizde toplam 179 bin hekimin görev yaptığı düşünüldüğünde, iki ay gibi kısa bir sürede 5 bin üye edinen Hekim Birliği Sendikasının, gelecek yıllarda ülkemizin önde gelen hekim sendikalarından bir tanesi olacağı sonucuna ulaşılabilir.

Hekimler Tek Sendikada Birlik Oluyor

Kuruluşundan sonra resmi internet sitesinde “10 Soruda Hekim Birliği Sendikası” isimli bir açıklama paylaşan Hekim Birliği Sendikası, açıklamasında “siyasi ve ideolojik amaçlardan bağımsız olarak hekimlerin çalışma koşullarına ilişkin hak ve menfaatleri koruyan” sendikal bir yapıya ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Sendika kuruluş bildirgesinde ayrıca, kendi bünyesinde kurulan hukuki organizasyon yapısı ve yapılan iş birlikleri ile hekimler için hukuki mücadele konusunda fark yaratma iddiasında olduğunu açıkladı.

Hekim Birliği Sendikası Genel Başkanı Hatice ÇERÇİ BALCI

Ödemiş Devlet Hastanesinde anestezi̇ ve reanimasyon uzman hekimi olarak olarak çalışan Hatice Çerçi Balcı, Hekim Birliği Sendikası kurucu üyesi ve ilk genel başkanıdır. 1975 yılında doğan ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Çerçi Balcı, anestezi ve reanimasyon alanındaki uzmanlık eğitimini 2006 ile 2010 yılları arasında tamamlamıştır. Anestezinin yanı sıra geleneksel ve tamamlayıcı tıp ile ilgilenen Hatice Çerçi Balcı, evli ve bir kız çocuğu annesidir.

Başa dön tuşu