Sağlık Makaleleri

Gereksiz ve Yanlış Antibiyotik Kullanımı Hastalıkla Mücadeleyi Güçleştiriyor

Türkiye’de ve dünyada antibiyotik direnci sağlıkta önemli bir tehdit haline geldi. Özellikle gereksiz ve yanlış kullanım nedeniyle hastalıkla mücadelede zorluklar yaşanıyor.

Antibiyotik keşfedilmesiyle enfeksiyonların tedavisinde en güçlü silah oldu. Ancak 100 yılda tablo tersine döndü. Antibiyotik direnci artık ciddi bir sağlık tehdidi olmaya başladı. Özellikle yoğun bakımdaki hastaların tedavisinde güçlükler yaşanıyor.

“Antibiyotikleri gerekmedikçe kullanmayalım”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, antibiyotik kullanımının diğer ilaçlar gibi olmadığını ve herkesi etkilendiğini ifade ederek; “Antibiyotikleri gerekmedikçe asla kullanmayalım” dedi.

Dünyada 2 binli yıllardan itibaren gereksiz antibiyotik kullanımına karşı önlemler artırıldı. Türkiye’de de 2011 yılından itibaren reçetesiz satış durduruldu.

“Neden olan bakteri farklı olduğunda farklı antibiyotiklere ihtiyacımız olabilir”

Reçetelenen antibiyotiğin de etkinliği için doğru kullanılması gerekiyor. Doktor kontrolü olmadan tekrar kullanım ve dost tavsiyesi antibiyotik konusunda yapılan yanlışların başında geliyor.

Antibiyotiğin her hastalığa göre kullanımının farklı olduğunu belirten Kara şu açıklamayı kaydetti;

“Etken yani neden olan bakteri farklı olduğunda farklı antibiyotiklere ihtiyacımız olabilir. Onun için de bir antibiyotik bu hastalığa iyi geliyor. Bir daha ki seferde de onda onu kullanayım. Her zaman doğru olan bir yaklaşım değil. Hatta zarar verici bir yaklaşım olabilir.”

“Antibiyotikleri lavabo ve çöpe atmamalıyız”

Ateş Kara, kalan antibiyotiklerin de sorun teşkil ettiğini aktararak sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bir sağlık kuruluşuna teslim etmek en doğrusu çünkü çöpe attığımızda veya lavaboya döktüğümüzde de bu çevreye yayılarak oradaki mikroorganizmaların bunu öğrenmesine neden olabilir.”

2011 yılından bu yana Türkiye’de antibiyotik kullanımı yüzde 19 azaldı. (Kaynak: TRT Haber)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu