Üzüm Pekmezinin Sağlığa Faydaları

Üzüm Pekmezinin Sağlığa Faydaları

İster vejeteryan, vegan, ister rafine şekere daha sağlıklı bir alternatif aranıyor olun, üzüm pekmezinin sağlığa faydaları azımsanmayacak derecededir. Doğal bir demir, selenyum ve bakır hemen ve rafine şekerin neden kullandığı sorunlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca vücuttaki sodyum tüketimini azaltma ve adet ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. İşte detaylı olarak üzüm pekmezinin sağlığa faydaları.

İçindekiler

Rafine şekere iyi bir alternatiftir.

İster şeker alımınızı azaltmaya çalışıyor olun, ister sadece yemeğinizi tatlandırmanın daha sağlıklı bir yolunu arıyor olun, bazı tariflerde şeker yerine pekmez kullanmayı düşünebilirsiniz. Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları olmasından ötürü şekere iyi bir alternatiftir.

Melas ayrıca bir demir, bakır ve kalsiyum kaynağıdır. Pekmez şekere daha sağlıklı bir alternatif olmasının yanı sıra kendine has bir lezzete sahiptir.

üzüm pekmezinin sağlığa faydaları

Pek çok farklı pekmez çeşidi vardır. Her birinin kendine özgü bir tadı ve tutarlılığı vardır. Bazı türler diğerlerinden daha yoğundur ve daha yoğun bir tada sahiptir.

Pekmezin sağlıklı yetişkinlerde kan şekeri seviyelerini stabilize ettiği gösterilmiştir. Bu, şeker hastaları için şekere daha güvenli bir alternatif olabileceği anlamına gelir. Ancak pekmezi ölçülü tüketmek önemlidir. Fazla şeker obeziteye, kardiyovasküler hastalığa ve diğer sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Şeker alımınızı azaltmak, ancak yine de tatlı bir ikramın tadını çıkarmak istiyorsanız, bal veya akçaağaç şurubu yerine pekmez kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu tatlandırıcılar doğaldır, dolayısıyla kendinizi suçlu hissetmezsiniz.

Agave nektarı, sorgum şurubu veya akçaağaç şurubu gibi sıvı tatlandırıcılar yerine melas kullanmayı da düşünebilirsiniz. Bu sıvılar, tariflerde kuru tatlandırıcılardan farklı şekilde hareket edecek ve soslar veya güveçler için en iyisidir.

Şeker alımınızı azaltmaya çalışıyorsanız, stevia gibi düşük kalorili bir tatlandırıcı kullanmayı düşünebilirsiniz. Bu doğal tatlandırıcının tadı şekere benzer, ancak daha düşük kalori içeriğine sahiptir. Aynı zamanda FDA onaylıdır, bu da sizin için güvenli olduğu anlamına gelir.

İyi bir demir, selenyum ve bakır kaynağıdır.

Üzüm pekmezinin birçok sağlık yararı arasında, zengin demir, selenyum ve bakır içeriği bulunur. Bu mineraller kemik ve sinir sağlığının korunmasına ve beyin fonksiyonunun iyileştirilmesine yardımcı olur. Ek olarak, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyan antioksidan özellikler sağlayabilir.

Konya’da yapılan bir araştırmada üç çeşit pekmez karşılaştırıldı. Bu numuneler pH değeri, toplam asitlik, çözünür katı madde içeriği ve antioksidan aktivite açısından analiz edildi. Araştırma Selçuk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projesi tarafından desteklenmiştir.

Pekmezin pH değeri 7,46 ile 7,82 arasında değişmektedir. Toplam asitlik değerleri yüzde 1,250 ile yüzde 0,531 arasında değişiyordu. Toplam fenolik madde 2,943 ila 2,447 mg/L arasında değişmektedir. Üzüm pekmezinin antioksidan aktivitesi, viskozite veya mPa.s ile arttı.

Suda çözünen kuru madde oranı da şıra aşamasından son ürün aşamasına kadar artmıştır. Isıl işlemle de arttı. Kara üzüm pekmezinin beşinci aşamasından itibaren önemli ölçüde yükselmeye başladı.

Kırmızı üzüm pekmezinin toplam asitlik değeri yüzde 0,531 ile yüzde 0,501 arasında değişiyordu. Kırmızı üzüm pekmezinin antosiyanin içeriği yüzde 0,04 ile yüzde 0,04 arasında değişiyordu.

Pekmezin renk değeri mavi değil, pembeydi. Siyah üzüm pekmezinin antosiyanin içeriği kırmızı pekmezden daha yüksek bulunmuştur. Beyaz üzüm pekmezinin antosiyanin içeriği çalışılmamıştır.

Pekmezin çözünebilir katı içeriği yüzde 0,44 ile 0,30 arasında değişmiştir. Pekmezin suda çözünen kuru madde oranı yüzde 1,02 ile 0,97 arasında değişmektedir.

Üzüm pekmezinin sağlığa faydalarından biri osteoporozu azaltması

İster doğal bir tatlandırıcı, ister iyi bir enerji kaynağı arıyor olun, üzüm pekmezi harika bir seçenek olabilir. Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları oldukça fazladır ve B6 vitamini içerir. Bu vitamin vücudunuzun performansı, cilt hastalıklarının iyileşmesi ve yüksek tansiyonun düşürülmesi için önemlidir. Aynı zamanda ruh halinizi de iyileştirir.

Çörek otu pekmezi, kemik mineralizasyonunda kilit rol oynayan iki mineral olan potasyum ve manganez açısından zengindir. Aslında, iki çay kaşığı çörek otu pekmezi günlük manganez değerinin %18’ini sağlar.

Pekmez sebze, tahıl ve fasulye yemeklerinde de kullanılabilir. Ayrıca sosları veya pudingleri tatlandırmak için de kullanabilirsiniz. Ayrıca kabızlıkla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Pekmez bağırsaklarınız üzerindeki olumlu etkileri ile bilinir. Ayrıca böbrekler ve kan dolaşımı üzerinde olumlu etkileri vardır. Aslında, kansızlığı bile tersine çevirebilir. Üstelik anne adayları için de faydalıdır.

Karaağaç pekmezi, keçi boynuzu pekmezi, kumlu ağaç pekmezi ve keçiboynuzu pekmezi gibi birçok pekmez çeşidi vardır. Melas, karbonhidrat açısından zengindir ve iyi bir B1, B2 ve B6 vitaminleri kaynağıdır. Pekmezin mineral içeriği de kullanılan meyvenin cinsine göre değişmektedir.

Genel olarak pekmez, iyi bir karbonhidrat, lif, potasyum ve kalsiyum kaynağıdır. Ayrıca, glikoz metabolizmasının düzenlenmesinde önemli olan iki mineral olan tiamin ve krom açısından da zengindir.

üzüm pekmezinin sağlığa faydaları

Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları arasında regl ağrısını hafifletmesi de bulunur

Neyse ki, adet ağrısı için kendi mutfağınızda kolayca bulabileceğiniz birçok doğal ilaç var. Yiyeceklerinizin lezzetini arttırmak için doğal otlar ve baharatlar kullanmak, ağrılı dönemlerin başlangıcına karşı savaşmanın harika bir yoludur.

Menstrüel krampları önlemenin yanı sıra, vitamin ve mineral açısından yüksek bir diyet yiyerek genel sağlığınızı da iyileştirebilirsiniz. Aslında, magnezyum, kalsiyum ve demir, adet döngünüzle ilişkili ağrı ve şişliği hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bu vitamin ve minerallerden zengin bir diyet önemli olsa da, ağrı ve diğer adet semptomlarını yönetmenize yardımcı olabilecek birçok yiyecek vardır. Örneğin brokoli, regl döneminiz boyunca yenilemeniz gereken harika bir demir kaynağıdır.

Brokoli ayrıca adet kramplarıyla savaşmaya yardımcı olabilecek lif içerir. Günlük diyetinize bir avuç fındık eklemek de iyi bir fikir olabilir. Fındık ayrıca kaslarınızı yatıştırmaya yardımcı olan magnezyum açısından da zengindir.

Adet döneminde deneyebileceğiniz bir başka yiyecek de tarçındır. Enflamasyonun başlamasını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar açısından zengindir. Çaya veya yulaf ezmesine tarçın eklemek de iyi bir fikir olabilir.

Adet kramplarına yardımcı olabilecek bir diğer doğal gıda pekmezdir. Ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilecek çinko gibi mükemmel bir mineral kaynağıdır. Aynı zamanda, adet döneminizin ağrısını hafifletmek için en iyi bilinen antioksidan olabilecek iyi bir kafeik asit kaynağıdır.

üzüm pekmezinin sağlığa faydaları

Üzüm pekmezinin sağlığa faydalarından biri ise vücuttaki sodyumu düşürmesi

Rafine şekere göre pekmezin kalorisi daha azdır ve vitamin ve mineraller açısından daha zengindir. Ayrıca vücudunuzun iltihaplanma ve yaşlanmayla savaşmasına yardımcı olabilecek antioksidanlar içerir.

Ayrıca üzüm pekmezi, kabızlık ve PMS semptomlarını tedavi etmeye yardımcı olurken kan basıncını düşürebilir ve uykuyu iyileştirebilir. Ayrıca cildinizin pürüzsüz ve yumuşak kalmasına yardımcı olabilir. Aynı zamanda kemik gücü için önemli olan iyi bir kalsiyum kaynağıdır.

Ayrıca üzüm pekmezinin sağlığa faydaları arasında kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyum içermesi oldukça önemlidir. Potasyum ayrıca fazla sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kan damarı duvarlarını gevşemeye teşvik eder.

Ayrıca demir eksikliği anemisini önleyen demir açısından da zengindir. Ayrıca sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyum, bakır ve selenyum içerir.

Bir araştırma, pekmezin sağlıklı yetişkinlerde kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olabileceğini buldu. Ama ölçülü kullanmak önemlidir. Aşırı şeker alımı obezite ve kalp hastalığı ile bağlantılıdır.

Yapılan bir araştırmaya göre pekmez cildi yaşlanmaya karşı koruyabilmektedir. Ayrıca, mutluluğu artırmaktan sorumlu olan beyindeki serotonini artırmaya da yardımcı olabilir. Ayrıca eklem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları olmakla beraber bazı dezavantajları da vardır. Kilo alımına neden olabilir. Ayrıca kan şekerini yükseltebilir. Besin içeriği nedeniyle kayıtlı diyetisyen beslenme uzmanları tarafından da önerilmemektedir.

Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları haricinde sindirim sorunlarına da neden olabilir

Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları olmasına rağmen sindirim sorunlarına da neden olabilir. Özellikle ishale neden olabilir. Bunun nedeni üzümde bulunan salisilik asittir. Ayrıca fazla miktarda tüketildiğinde bağırsak gazına neden olabilir.

Üzüm pekmezinin sağlığa faydalarından en önemlisi, kanseri önlemeye yardımcı olabilmesidir. Aynı zamanda sinir sisteminizin korunmasına da yardımcı olur. Antioksidan özellikleri sizi oksidatif stresten de koruyabilir.

Sağlık ağı açısından bir diğer faydası ise lif içeriğinin yüksek olmasıdır. Üzümdeki lif, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Ayrıca sağlıklı kemikler ve kan basıncı için gerekli olan potasyum içerir. Ayrıca osteoporoz ve inme riskini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca enerji üretiminde kilit rol oynayan demir içerir. Beyniniz ve kas fonksiyonunuz için de gereklidir.

Pekmez özellikle hamileler ve emziren anneler için faydalıdır. Ayrıca adet sancılarını da giderir. Ayrıca cildinizi güneş hasarından ve alkolün olumsuz etkilerinden korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca, sağlıklı hücre büyümesini ve gelişimini destekler.

Pekmez ayrıca vitamin ve mineraller içerir. Potasyum, demir, kalsiyum ve manganez sağlar. Mide problemlerini ve hassas bağırsak sendromunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Mide ülserlerini iyileştirmeye de yardımcı olabilir.

Melas ayrıca erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir. Vücuttaki kan akışını artırır ve size enerji verir. Ayrıca rahim kaslarının korunmasına da yardımcı olur. Aynı zamanda kolay cilt onarımını destekler.

Üzüm pekmezinin sağlığa faydaları saymakla bitmez, kahvaltılarınızda üzüm pekmezi bulundurmayı ihmal etmeyin.

Üzüm Pekmezinin Sağlığa Faydaları

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir