Mevzuat

Nikah Memuru Nasıl Olunur? 2023

Nikah memurları, çiftlerin hayatlarındaki en özel güne eşlik eder. Bu bakımdan nikah memurluğu oldukça gözde ve değerli bir meslektir. Ancak herhangi bir okulu ve eğitim süreci olmadığı için çoğu kişi “Nikah memuru nasıl olunur?” sorusunun yanıtını merak eder.

Aynı şekilde çoğu kişi, kendilerine özgü tören konuşmalarına sahip oldukları için nikah memurluğu mesleğini çekici bulur. Bu yazımızda, 2023 yılında nasıl nikah memuru olunduğuna ve nikah memurlarının ne kadar maaş aldığına dair en güncel bilgileri bulabilirsiniz.

nikah memuru nasıl olunur? 2023

Nikah Memuru Kimdir?

Nikah memuru, nikahların kıyılmasında görev alan belediye görevlisidir. İşlemlerin kanuna uygun şekilde tamamlanmasını ve nikahların resmi olarak kıyılmasını sağlar.

Tüm resmi nikah işlemlerinde, nikahın Türk Medeni Kanunu gereği geçerli sayılabilmesi için bir memurun görev alması gerekir. Aksi halde nikah, yasal geçerlilik kazanmaz.

Toplumda son derece saygın bir meslek olarak algılandığı için nikah memurlarının giyimlerine özen göstermesi, iletişim becerilerini geliştirmesi ve topluluk önünde konuşma yapabilmesi beklenir. Bu özelliklere sahip olmayan kişiler törenlere gölge düşürebileceği için nikah memurluğu mesleğini icra edemez.

Nikah Memurunun Görev ve Sorumlulukları

Nikah memurunun temel vazifesi nikah kıymak olsa da aslında bu görev çok daha fazla sorumluluk içerir.

Aşağıda bir nikah memurunun gündelik iş yaşamında yerine getirdiği sorumlulukların bir listesi bulunur.

 • Nikah için müracaat eden çiftlerin evlenmesinin önünde yasal bir engel olup olmadığını tespit etmek
 • Evlenmelerinde herhangi bir engel olmayan çiftlerin başvurularını onaylamak
 • Evlenme dosyalarının çiftler eksiksiz hazırlanmasını sağlamak
 • Çiftlere verilen gün ve saat geldiğinde hazır bulunarak nikahı kıymak
 • Aile cüzdanını düzenlemek ve nikahı gerçekleşen çiftlere takdim etmek
 • Evlilik akdinin ilgili nüfus müdürlüğüne bildirilmesini sağlamak

Nikah Memuru Çalışma Koşulları

Bir nikah memuru, tıpkı diğer memurlar gibi haftada kırk saat çalışır ve yıllık izin yapar. Ancak görevi gereği bir nikah memurunun hafta sonu ya da resmi tatillerde çalışması gerekebilir. Çünkü nikahlar, genellikle hafta sonlarında ve özel mekanlarda gerçekleştirilir. Bu tür durumlarda nikah memurlarına ek ödeme yapılır.

Günlük mesai açısından nikah memurları ek bir sorumlulukla karşılaşmaz. Tıpkı diğer memurlar gibi mesai saatlerini doldurmaları yeterlidir.

Dolayısıyla hafta sonu ve resmi tatillerde çalışmaya gönüllü olmayan kişiler için nikah memurluğunun iyi bir kariyer tercihi olmadığı söylenebilir. Ancak bu zorluklara katlanan ve merasimlere katılmayı seven kişiler için nikah memurluğu, çok yerinde ve doğru bir kariyer tercihi olabilir.

nikah memuru nasıl olunur? 2023

Nikah Memuru Maaşı 2023

2023 yılı nikah memuru maaşı yaklaşık 13 bin TL’dir. Ancak kişinin sahip olduğu kıdeme ve aile durumuna göre bu miktar artabilir ya da azalabilir.

Diğer yandan nikah memurlarının hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde de çalışabileceği ve bu tür durumlarda her ne kadar ayrıca ödeme alsalar da “fazla çalışma ücretinden” yararlanamadığı unutulmamalıdır.

Ancak nikah memurları son yıllarda bu talepleri için daha organize hareket etmeye ve bu talepleriyle ilgili daha fazla gündem yaratmaya başlamıştır.

Ayrıca köylerde muhtarların bu işle görevlendirildiği ve muhtar ödeneği dışında maaş almadıkları unutulmamalıdır. Bu nedenle aslında çok fazla nikah memuruna ihtiyaç duyulmaz ve nikah memurluğu birçok kişi için özel bir kariyer yolu olarak tercih edilmez.

Nikah Memuru Nikah Kıyma Yetkisini Kimden Alır?

Nikah, tarafların söz akdiyle ve yetkili bir memurun hazır bulunduğu bir ortamda gerçekleştirilir. Gerekli şartlar ve esaslar, Türk Medeni Kanunu’na uygun olmalıdır.

Bu çerçevede nikah kıyma yetkisi aslında belediye başkanına verilmiştir fakat belediye başkanları, genellikle idari görevlerini yerine getirmekle ilgilendikleri için nikah kıymaya vakit ayıramazlar. Bu nedenle yetkilerini bu işi yapmakla görevli bir memura ya da bir muhtara devredebilirler.

Yani gerekli şartları taşıyan ve açılan kadroya başvurarak belediye başkanı tarafından görevlendirilen bir kişi nikah memuru olarak görev alabilir.

Nikah Memuru Nasıl Olunur?

Belediyeler bünyesinde nikah memuru olmak isteyen kişilerin halihazırda belediye personeli olması ve bu meslek dalı için açılan kadrolara başvuru yapması gerekir.

Fakat her aday başvuru için uygun değildir. Nikah memuru olma şartlarından herhangi bir tanesini yerine getirmeyen adaylar açılan kadrolara başvuru yapamaz.

Ayrıca nikah memurluğu için sözlü mülakat söz konusu olur. Bundan dolayı gerekli şartları taşıyan ve kadrolara başvuru yapan adayların sözlü mülakata hazırlık yapmaları tavsiye edilir.

nikah memuru nasıl olunur? 2023

Nikah Memuru Olma Şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Bölüm fark etmeksizin en az iki yıllık yüksekokul mezunu olmak
 • KPSS puanıyla belediyede kadrolu bir işe girmiş olmak ve halihazırda bu işte çalışıyor olmak
 • Erkek adaylar için askerliğini yapmış olmak
 • Sözlü mülakat sonucunda göreve layık görülmek ve belediye başkanından nikah kıyma yetkisi almak

Nikah Memuru Sözleri

Nikah memuru konuşması bazı kalıplaşmış sözler içerir ve nikah memurluğu bu sözlerle hatırlanır. Aşağıda nikah memurlarının en çok müracaat ettiği bazı kalıplara yer verilmiştir.

 • “Yaptığımız araştırma neticesinde evlenmenizde bir sakınca görülmemiştir.”
 • “Sağlıkta ve hastalıkta…”
 • “İyi günde ve kötü günde…”
 • “Zenginlikte ve yoksullukta…”
 • “Kimsenin etkisi altında olmadan…”
 • “Sizleri karı-koca ilan ediyorum.”
 • “Gelini öpebilirsin.”

Elbette bu kalıplar bir nikah memuru tarafından kullanılması mecburi olan kalıplar değildir. Önemli olan, nikah memurunun çiftleri ve nikaha katılan topluluğu doğru bilgilendirmesi ve nikah işlemini resmen tamamlayabilmesidir.

Ancak birçok nikah memuru yukarıda belirtilen kalıplardan yararlanarak nikahı kıyar. Çünkü bu kalıplar, artık nikah merasimleriyle özdeşleşmiştir ve birçok davetli bu kalıpları duymadığı takdirde törenden yeteri kadar keyif almayabilir.

Sağlık camiasının son dakika gelişmeleri ve mevzuat haberlerine personel sağlık ağı ile kolayca ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu