Sendika

Tabip-Sen: “SBA, Kadrolu Köleliktir”

Sosyal medya aracılığıyla paylaşımda bulunan Tabip-Sen, TUS sonuçları açıklanmasına rağmen, kontenjanların açıklanmamasına tepki gösterdiği paylaşımında  SBA kadroları hakkında da bilgilendirmede bulundu. Tabip-Sen, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“SBA kadroları hekimlik onuruyla bağdaşmaz”

“Binlerce hekim haftalardır kontenjanların açıklanmasını bekliyor. Kontenjanların içeriği de hala belirsizlik içerisinde.

SBA kadroları hekimlik onuruyla bağdaşmaz.

UNUTULMAMALIDIR Kİ
SBA, KADROLU KÖLELİKTİR!

 

‘Yüklenme Senedi’ adı altında kefalet imzalayacaksınız”

Sağlık Bakanlığı adına tıp fakültesi kadrolarıdır bu kadrolardaki hekimler Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak üniversite hastanelerinde uzmanlık eğitimi alır. SBA kadrosunun en önemli özelliği asistana başlamadan önce “yüklenme senedi” adı verilen o meşhur kefaleti imzalayacaksınız.

 

SBA kadrolarına istifa ederseniz, asistanlık sürecinde almış olduğunuz maaşı geri ödemek zorunda kalacaksınız.

SBA kadrosundan Uzman olursanız, asistanlık süreniz kadar bakanla bağlı olarak çalışmak zorunda kalacaksınız. Kısacası SBA kadrolu köleliktir!

 

Peki SBA kadrosu nedir? Diğer kadrolardan farkı nelerdir?

SBA kadrosu TUS kılavuzunda “Sağlık Bakanlığı Adına Tıp Fakültesi Kadroları” olarak tanımlanmaktadır. Bu kadro türünü seçen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlı olan ancak üniversite hastanelerinde eğitim alan kontenjanları içermektedir. SBA kadrosuna yerleşen hekimler Sağlık Bakanlığına bağlıdırlar ancak üniversite hastanelerinde asistanlık eğitimlerini almakta ve asistanlıklarını tamamladıklarında uzman hekim olabilmektedirler. Bu özelliği ile bakıldığında bağlılık olarak EAH’a benzerken, eğitim alınan kurum nedeniyle YÖK kadrosuna benzemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat