Personel Maaşları

Askeri Pilot Maaşları 2023

Bütün dünyada pilot maaşları, en yüksek maaşlar arasındadır. Bunun nedeni pilotların zor yetişmesi ve lisanslı pilotlara bütün ülkelerde ihtiyaç duyulmasıdır. Türkiye’de de her yıl çok sayıda pilot emekli olduğu için pilot açığı söz konusudur. Peki, 2023 yılında askeri pilot maaşları ne kadar?

askeri pilot maaşları 2022

Pilotlar Ne Kadar Kazanıyor?

Pilotların kazançları; kullandıkları uçaklara, çalıştıkları firmalara ve tecrübelerine bağlı olarak büyük farklılıklar gösterebilir. Örneğin aynı uçağı kullanan aynı tecrübedeki iki farklı pilotun maaşları, çalıştıkları şirketler nedeniyle on binlerce lira fark gösterebilir.

Dünyadaki en büyük havayolu şirketlerinin sektörlerinde rekabet edebilmek açısından sürekli başka şirketlerden pilot transfer ettiği görülür. Aynı şekilde büyük havayolu şirketleri, başarılı pilotları bünyelerine katabilmek için en yüksek maaşları ve özlük haklarını teklif eder.

Bu bağlamda Türkiye’deki firmalarda ve askeriyede çalışan pilotlar 30 bin Türk lirası ile 75 bin Türk lirası arasında kazanç elde edebilir. Yurt dışında ise Emirates gibi havayolu şirketleri pilotlarına aylık 10 bin doların üzerinde ödeme yapabilir.

askeri pilot maaşları 2022

Askeri Pilot Kimdir?

TSK bünyesindeki kuvvet komutanlıklarında ve Jandarma teşkilatında istihdam edilen pilotlara askeri pilot denir. Askeri pilotların sivil pilotlardan en büyük farkı askeri bir eğitim almış olmaları ve askeri uçaklardaki silahlara ve sistemlere hakim olmalarıdır.

Ancak bu durum her askeri pilotun savaş uçağı kullandığı anlamına gelmez. Bir askeri pilotun görevi, sıradan bir nakliye uçağını kullanmak da olabilir. Yine de bütün pilotlar askeriye için son derece kritik bir önem arz eder. Çünkü bir pilotun yetiştirilmesi hem çok maliyetlidir hem de uzun bir süre gerektirir.

Askeriyede görev yapan her pilot belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Örneğin bazı pilotlar yalnızca helikopter, bazıları yalnızca F-16, bazıları ise sadece deniz devriye uçağı kullanır.

Askeri Pilot Ne İş Yapar?

Ordudaki pilotlar mecburi hizmet süreleri boyunca Türkiye’nin hava güvenliği için hizmet vermek zorundadır. Zorunlu hizmet süresi ordudaki mevcut pilot sayısı, ülkedeki tehlikelerin seviyesi ve potansiyel kriz durumları göz önünde bulundurularak kararlaştırılır.

Bu süre zarfında pilotlar; iş jeti, kargo uçağı, havadan yakıt ikmal uçağı, eğitim uçağı, genel maksat helikopteri ya da saldırı helikopteri gibi farklı hava araçlarıyla çalışabilirler.

Temel anlamda askeri pilotların görevleri ve sorumlulukları şunlardır:

  • Ordunun ihtiyaçlarının yerine getirilmesi için rutin uçuşları gerçekleştirmek
  • Eğitim uçuşlarına katılmak
  • Emir komuta zinciri içindeki diğer görevleri yerine getirmek

askeri pilot maaşları 2022

Askeri Pilot Maaşları

Aynı zamanda rütbeli birer asker oldukları için askeri pilot maaşları ve özlük hakları, sivil pilotlardan oldukça farklıdır. Bu farklar, geçmişte askeri pilotların aleyhine şekillenmiş ve askeri pilotlar bir dönem sivil pilotlara oranla çok düşük maaşlar almışlardır. Fakat son birkaç yıldır, özel sektörle TSK arasındaki maaş uçurumu ortadan kalkmıştır.

Askeri pilotlar 2023 yılında yaklaşık olarak 35 bin TL ile 50 bin TL arasında kazanır. TSK’da rütbe sistemi olduğu için askerlerin rütbeleri arttıkça askeri pilot maaşları da artar. Ancak emekli askeri pilot maaşları yaklaşık 10 bin TL olduğu için birçok askeri pilot, kolay kolay emekli olmayı tercih etmez ve uzun yıllar çalışır.

F 16 Pilot Maaşları

F-16 gibi ülke güvenliği açısından kritik önem taşıyan uçakları kullanan pilotlar, en yüksek askeri pilot maaşlarını alırlar. Deneyimli F-16 pilotlarının maaşları 2023 yılında 40 bin Türk lirasının üzerindedir.

TSK bünyesinde muharip F-16 pilotu olmak isteyen kişilerin jet harbe hazırlık eğitimi alması gerekir. Aslında Balıkesir 9’uncu Ana Jet Üs Komutanlığına bağlı 193’üncü Öncel Filo’da verilen bu eğitim, Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde verilen pilotaj eğitiminin son safhasıdır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar Türk Hava Kuvvetleri bünyesindeki F-16 filolarına tayin olurlar.

askeri pilot maaşları 2022

Nasıl Askeri Pilot Olunur?

Askeri pilot olmak isteyen adayların öncelikle Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı harp okullarından birinde eğitim alması gerekir. MSÜ’de lisans düzeyinde eğitim almayan adayların pilot olma şansı bulunmaz. Ardından adaylar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin uçuş okullarında eğitim alarak pilot olabilirler.

Sivil pilot olmak isteyenlerin ise sivil havacılık eğitimi veren üniversitelerde ya da havayolu şirketlerinin sözleşmeli pilot yetiştirme programlarında eğitim alması gerekir.

askeri pilot maaşları 2022

THY Pilot Maaşları

Pandemi, havayolu şirketlerinin bütçelerini zora sokmuş ve bu dönemde birçok havayolu firması batmamak için personelinin çalışma saatlerini düşürmüş ve maaşlarını eksik ödemiştir.

Türk Hava Yolları da bu havayolu şirketlerinden bir tanesidir ve salgın döneminde pilot maaşlarını yaklaşık yüzde 40 düşük ödemiştir. Ancak günümüzde bu sorun ortadan kalkmıştır ve pilotlar da dahil olmak üzere THY çalışanları için şartlar tekrar iyileştirilmiştir.

2023 yılında THY pilotlarının 70 saate kadar uçuşu kapsayan maaşları yaklaşık 60 bin Türk lirasıdır. Ayrıca üç ayda bir ikramiye ve ek bonuslar alırlar.

THY’de göreve yeni başlayan pilotların maaşları 30 bin Türk lirasından başlarken en kıdemli pilotların maaşları aylık 75 bin Türk lirasına kadar çıkabilir.

Personel Sağlık ve son dakika gündeme gelişmelerini Sağlık Ağı ile takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat