featured

Yabancı Dil Tazminatı 2022 Memur Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar?

Memur yabancı dil tazminatı, YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit) sınavına girerek yabancı dil bilgisini kanıtlayan kamu personeline ödenen tazminattır. Yabancı dil tazminatı, 25 farklı dil için geçerlidir. YDS’den daha yüksek puan alan adayların yabancı dil tazminatı göstergesi daha yüksek olur ve bu adaylar, daha yüksek miktarda yabancı dil tazminatı alırlar.

Yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu görevlisinin, öncelikle YDS sınavından 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 2’nci maddesinde düzenlenen minimum seviyedeki puanı alması gerekir.

Yabancı Dil Tazminatı Nedir?

Memur yabancı dil tazminatı, belirlenen 25 dilden herhangi bir tanesindeki bilgisini kanıtlayan memurlara ödenen tazminattır. Tazminatın miktarı, kamu görevlisinin YDS sınavından aldığı puana göre ve yabancı dil bilgisini, görevi esnasında kullanıp kullanmaması durumuna göre belirlenir.

En yüksek miktardaki yabancı dil tazminatını; YDS’den en yüksek kategorideki puanı alan ve personelin (sınava girdiği dildeki) yabancı dil bilgisinden kurumlarca istifade edilen memurlar alır.

Memur Yabancı Dil Tazminatı Hangi Diller İçin Ödenir?

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik’in 4. maddesi gereği yabancı dil tazminatı, şu 25 dil için ödenir:

A: Almanca, Arapça, Arnavutça

B: Boşnakça, Bulgarca

Ç: Çince

D: Danimarkaca (Danca/Danish)

E: Ermenice

F: Farsça, Fransızca

G: Gürcüce

H: Hollandaca (Felemenkçe/Dutch)

İ: İngilizce, İspanyolca, İtalyanca

J: Japonca

K: Korece

L: Lehçe

M: Macarca

P: Portekizce

R: Rumence, Rusça

S: Sırpça

U: Ukraynaca

Y: Yunanca

Yabancı Dil Tazminatı 2022 Memur Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar?

Listede dışında kalan yabancı dillerin herhangi bir tanesinde bilgisi olan kamu personeli, bildikleri dilin listeye eklenip eklenmeyeceğini ve ne zaman ekleneceğini merak edebilir. Yabancı dil tazminatına dahil olan dillerin bulunduğu liste, dönem dönem güncellenmektedir. En son 2018 yılında güncellenen listeye Arnavutça ve Boşnakça dahil edilmiştir.

Son hali yukarıda bulunan listede bir güncelleme meydana gelmesi durumunda, detayları son dakika olarak sağlık personeli haberleri sitesi Sağlık Ağı’nda bulabilirsiniz.

Kimler Yabancı Dil Tazminatı Alabilir?

657, 926-3466-3269, 2914 ve 2802 sayılı Kanunlara bağlı çalışan ve YDS sınavından en az 70 puan alan kamu personeli, yabancı dil tazminatı alabilir.

Buna göre, şu belirtilen kategorilerdeki personel; YDS sınavından başarılı olması durumunda dil tazminatı alabilir:

 1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olan personel
 2. 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’na tabi olan personel
 3. 3466 sayılı Uzman Jandarma Kanunu’na tabi olan personel
 4. 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na tabi olan personel
 5. 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu’na tabi olan personel
 6. 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’na tabi olan personel

Sözleşmeli Personel Yabancı Dil Tazminatı Alabilir mi?

Sözleşmeli personelin yabancı dil tazminatı alıp alamayacağı araştırılırken üç temel kaynağa bakılır:

 1. Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmelik
 2. Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar
 3. 375 sayılı KHK

Bu üç temel kaynak incelendiğinde sözleşmeli personelin yabancı dil tazminatı alamayacağı açıkça görülür. Bu durum, 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesine göre istihdam edilen sözleşmeli sağlık personeli için de geçerlidir. Bu kategorideki sağlık personeli de yabancı dil tazminatından yararlanamaz.

YDS Nedir?

YDS yani Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı, ÖSYM tarafından yapılır. Sınavın amacı, katılımcının dil seviyesini belirlemektir. Bu sınava, kamu kuruluşlarına yerleşmek isteyen kişiler ile yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personeli katılır. YDS sınavında katılımcıların 80 soru soruyu, 180 dakika yani 3 saat içinde yanıtlaması beklenir.

YDS’ye başvuru yapmak isteyen adayların, ÖSYM tarafından paylaşılan sınav takvimini takip etmeleri ve sınav ücretini, ÖSYM tarafından ilan edilen son tarihe kadar mobil bankacılık üzerinden ya da banka şubeleri üzerinden yatırmaları gerekmektedir. Sınav ücreti yatırılmadığı takdirde başvuru geçersiz sayılmaktadır.

Yabancı Dil Tazminat Göstergeleri

Yabancı dil tazminatının miktarı, yabancı dil tazminatı göstergeleri esas alınarak belirlenir. Yabancı dil tazminatı göstergeleri, her bir dil için ayrıca hesaplanır. Bu göstergeleri oluşturan iki temel unsur vardır:

 1. Sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerli olan YDS puanı: A, B, C, D ve E kategorilerine ayrılır. 100 üzerinden 90 ile 100 arası puan alanlar A seviyesinde, 80 ile 89 arası puan alanlar B seviyesinde, 70 ile 79 arası puan alanlar C seviyesinde kabul edilir. YDS sonucu bu üç seviyede olan YDS katılımcıları, sınav tazminatı almaya HAK KAZANIR. Sınav sonucu 60 ile 69 arasında puan alan (D seviyesinde) ve 50 ile 59 arası puan alanlar (E seviyesinde), yabancı dil tazminatı ALAMAZ.
 2. Memurun yabancı dil bilgisinden kurumlarca yararlanılıp yararlanılmama durumu: Tazminat miktarının hesaplanmasındaki bir diğer kriter, sınava katılıp tazminat almaya hak kazanan personelin yabancı dil bilgisinden kurumlarca yararlanılıp yararlanılmadığıdır. Yabancı dil bilgisinden kurumlarca yararlanılan personelin yabancı dil tazminatı, daha yüksek bir gösterge dikkate alınarak hesaplanır.

2022 yılı için güncel yabancı dil tazminatı göstergeleri şöyledir:

Yabancı Dil Tazminatı 2022 Yılında Ne Kadar?

Yukarıdaki göstergeler dikkate alınarak memur yabancı dil tazminatları 2022 yılında şöyle şekillenmektedir:

YDS puanı 96-100 olanlar: 286,57 TL (yabancı dil bilgisinden yararlanılanlar), 177 TL (diğer personel)

YDS puanı 90-95 olanlar: 211,95 TL (yabancı dil bilgisinden yararlanılanlar), 177 TL (diğer personel)

YDS puanı 80-89 olanlar: 141,27 TL (yabancı dil bilgisinden yararlanılanlar), 117,72 TL (diğer personel)

YDS puanı 70-79 olanlar: 70,63 TL (yabancı dil bilgisinden yararlanılanlar), 58,86 TL (diğer personel)

Yabancı Dil Tazminatı 2022 Memur Yabancı Dil Tazminatı Ne Kadar?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir