GündemSon Dakika

Şizofreni Hastaları Sigara Kullanımına Genetik Olarak Daha Yatkın Olabilir

Amerikan Psikiyatri Dergisi’nde yayımlanan araştırma çalışmasına göre, kişilerin gerçekliği anormal olarak yorumladıkları ve gerçek ile gerçek dışını birbirinden ayıramadıkları zihinsel bozukluk olarak tanımlanan şizofreni hastalarının sigara içmeye genetik yatkınlığının olduğu tespit edildi.

Medicalxpress’te yer alan haberde, Oslo Üniversitesindeki Norveç Zihinsel Bozukluklar Araştırma Merkezinden Dr. Linn Rodevand liderliğindeki araştırma ekibi, şizofreni ile kardiyovasküler hastalık (KVH) risk faktörlerinin ilişkisini inceledi. Bilim insanları, şizofreni ile KVH risk faktörleri, özellikle de sigara içmeye başlama ve vücut kitle indeksi arasında kapsamlı bir genetik örtüşme ortaya çıkardı.

Şizofreni ile sigara içme arasındaki genetik bağlantının, şizofreni hastalarının nikotinin bağımlılık yapıcı özelliklerinden daha fazla etkilenebileceği anlamına geldiğine değinen araştırmacılar, en çok ta şizofreni hastalarının nikotinin daha fazla güçlendirici etkilerini deneyimlediği ve nikotin eksikliğinde ise daha şiddetli “yoksunluk belirtileri gösterdiğini”, bu kişiler için “sigara içmenin bir tür kendi kendine ilaç tedavisini temsil edebileceğini” açıkladı.

Söz konusu araştırmada, şizofreni hastalarının yapısal olarak düşük vücut kitle indeksine yatkın olduklarına değinildi.

Ek olarak, araştırmada, şizofreni ile sistolik ve diyastolik kan basıncı, tip 2 diyabet, lipidler ve koroner arter hastalığı arasında da birkaç ortak nokta bulunduğu tespit edildi. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu