Sağlık Makaleleri

Prematüre Retinopatisi (ROP) Rahatsızlığı

Prematüre retinopatisi (ROP), erken veya doğum yaşına göre küçük doğan bebeklerde retina damarlarının gelişim bozukluğu olarak tanımlanmaktadır. Hastalığın meydana gelişi ve seyrindeki muhtemel mekanizmalar halen tam olarak aydınlatılamamış durumdadır. Acıbadem Adana Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Selçuk Sızmaz “Tüm prematüre bebeklerde retinopati gelişmediğinin bilinmesi gerekiyor. Gelişenlerin de büyük kısmı takiplerde kendiliğinden geriliyor. Ancak sayısı az da olsa hastaların bir grubunda, meydana gelen ROP’un tedavisiz kalması durumunda kalıcı görme kaybı meydana gelebilir” dedi.

Prematüre Retinopatisi (ROP)

Risk altındaki bebekleri zamanında tespit ederek takiplerini yapmak ve gerektiğinde tedaviye sevk edebilmek üzere ROP tarama programları uygulanmaktadır.  Prof. Dr. Sızmaz “Bu tarama programları ile amaçlanan, risk altındaki bebekleri tespit ederek onları tedavi gereksinimi açısından yakından takip edebilmek; öte yandan da ROP yönünden risk taşımayan bebekleri de tespit ederek gereksiz muayenenin önüne geçebilmektir. Risk taşımayan bebeklerin ROP tarama programlarının dışında tutulması hem ekonomik bir külfetin hem de muayenenin bebekte neden olabileceği fiziksel strese bağlı olumsuzlukların önüne geçecektir” diye konuştu.

Tedavisi

Prof. Dr. Sızmaz, Türkiye’de ROP yönünden taranması gereken bebeklerin “32 gebelik haftasının ve/veya 1500 g altında doğmuş bebekler” olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Sızmaz şunları söyledi: “İlk muayene 25 haftanın altında doğanlarda, doğumdan 6 hafta sonra; 25-27 hafta arasında doğanlarda (annenin son adet tarihine göre) 31. haftada; 27 haftadan sonra doğanlarda ise, doğumdan 4 hafta sonra yapılmalıdır. Takip eden muayenelerin zamanlaması bebeğin klinik seyrine ve retinal damarlanmanın ilerleyişine göre planlanır. Retinanın normal damarlanması tamamlandığı zaman ROP tarama muayeneleri sonlandırılacaktır..

Görme kaybına ilerleme riski taşıyan bebeklerde tedavi kararı verilir. Bu bebekler için lazer fotokoagulasyon halen ROP’ta altın standart tedavidir. Tedavi genel anestezi altında uygulanır. Kendiliğinden düzelen – retinal damarlanmanın normal şekilde geliştiğinden emin olunan – olgular normal bebekler gibi takip edilir. Tedavi gerektiren ROP’lu bebeklerin ileriki yaşlarında yüksek miyopi, şaşılık, göz tansiyonu, erken katarakt veya çeşitli retina problemleri gelişebilir. Ancak bahsettiğimiz göz sorunlarının hepsinin tedavisi mümkünken, tedavisiz kalan ROP’un görme kaybı ile sonlanacağının bilinmesi çok önemlidir. O nedenle durum hakkında aile, mutlaka bilgilendirilmelidir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu