Gündem

Hostes Maaşları 2023

Hostes maaşlarının 2023 yılında artması beklenir çünkü hem kamuda hem de özel sektörde çalışan kişiler yıllık olarak maaş zammı alır. Bu zammın miktarı çalışılan kurumun türüne ve büyüklüğüne göre değişse de herkes yeni yılda alacağı maaş zammının miktarını merak eder ve araştırır.

Türkiye’de seçkin bir meslek olarak kabul gören hosteslik mesleğini icra eden kişiler de 2023 yılı maaşları hakkında yoğun bir araştırma içindedir.

Diğer yandan ilk defa hostesliğe başlayacak kişiler de hostes maaşlarının 2023 yılında ne kadar olacağını merak edebilir.

Bu haberimizde, hostes maaşlarının 2023 yılında ortalama olarak ne kadar olduğuna ve hangi kriterlere göre belirlendiğine dair merak ettiğiniz bütün detayları okuyabilirsiniz.

hostes maaşları 2023

Hostes Nedir?

Uçak yolcularının güvenli ve rahat bir şekilde seyahat etmesini sağlayan görevlilere hostes ismi verilir.

Aslında hostes kelimesinin kısa ve anlaşılır bir tanımı olsa da fuar hostesi, yer hostesi, karşılama hostesi, okul servis hostesi gibi farklı kelimelerle bir arada kullanıldığı için bazen bu kelimeyi anlamlandırmak kafa karıştırıcı olabilir.

Fakat kelimenin ilk tanımı her zaman uçaklarda çalışan görelileri akla getirmelidir. Dolayısıyla bu yazımızda hostes unvanıyla dillendirilen meslek grubu, uçaklarda çalışan görevlilerle sınırlıdır ve diğer iş kollarında hostes olarak çalışan kişileri içermez.

Ayrıca uçaklarda çalışan hostesler ile diğer iş kollarında çalışan hosteslerin maaşları arasında ciddi bir farkın olabileceğini belirtmek gerekir.

Hostes Ne İş Yapar?

Hosteslerin iş tanımları genel anlamda aynı olsa da sorumlulukları uçuş mesafesine göre belirlenir. Bu nedenle kısa ve uzun uçuşlarda hosteslerin yerine getirmesi gereken vazifeler genellikle değişiklik gösterir.

Ancak en genel şekilde ele almak gerekirse bir hostes çalışma süresi boyunca aşağıda sıralanan görevleri yerine getirebilir.

  • Uçağa binen yolcuları karşılamak
  • Yolcuların koltuk numaralarını bulmalarına ve koltuklarına yerleşmelerine yardım etmek
  • Yolcuları uçuş kuralları hakkında bilgilendirmek
  • Gerekli durumlarda uçaktaki yolcuların biletlerini kontrol etmek
  • Uçuş detaylarının ve uçuştaki bebek ve özel gereksinimli yolcu ihtiyaçlarının konuşulduğu uçuş öncesi brifingine katılmak
  • Uçuş sırasında yolcuların ihtiyaç duyacağı yastık, battaniye gibi araç gereçleri temin etmek ve rahat etmesini sağlayacak diğer tedbirleri almak
  • Uçuş sırasında yiyecek ve içecek servisi yapmak
  • Güvenlik prosedürüne uygun davranmayan yolcuları uyarmak ve gerekli durumlarda işlem yapmak
  • Uçuş esnasında meydana gelen sorunları havayolu şirketine anlık olarak raporlamak

hostes maaşları 2023

Hostes Nasıl Olunur?

Hostes olmak için genellikle lise mezunu olmak yeterlidir çünkü birçok havayolu şirketi istihdam ettiği personele kendi bünyesinde eğitim sunar.

Ancak bu alanda kariyer sahibi olmak isteyen kişiler üniversitelerin iki yıllık sivil havacılık kabin hizmetleri programlarında da eğitim alabilir.

Öte yandan dış hatlarda çalışmak isteyen hostes adaylarının İngilizce bilgilerini geliştirmeleri gerekir. Zaten birçok havayolu şirketi, hostes alım duyurusunda ilk şart olarak kanıtlanabilen İngilizce yeterliliklerinden bahseder. Bu nedenle hostes olarak kariyer yapmak isteyen kişilere dil becerilerini geliştirmeleri tavsiye edilir.

İç hatlarda çalışan hosteslerin ise genellikle yabancı dil bilgisine ihtiyacı olmaz. Fakat her durumda, İngilizce bilgisini geliştirmenin kişilerin kariyerini ilerletmek için önemli bir etken olacağını belirtmek gerekir.

Hostes Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

Öncelikli havacılık sektöründe ve hosteslik mesleğinde maaşların oldukça değişken olduğundan bahsetmek gerekir.

Bir hostes maaşlarının kıdem ücreti, uçuş ücreti, sosyal hizmet, yatı parası, benzin parası gibi birçok gelir kalemi olabilir.

Ayrıca Türkiye’deki çoğu firma Türk lirası üzerinden maaş verdiği halde bazı şirketler euro ya da dolar üzerinden maaş ödemesi yapabilir.

Öte yandan şirketler çalışanlarına sınırsız bilet hakkı, üç ayda bir çift maaş, üç ayda bir prim ve yıllık prim olmak üzere farklı avantajlar sağlayabilir.

Bu çerçevede her hostes maaşı ve gelirleri oldukça değişkendir. Ancak en genel anlamda bahsetmek gerekirse bu miktar 2023 yılında 12 bin Türk lirasından başlar ve mesleğe yeni başlayan bir hostes yoğun dönemlerde 16 bin Türk lirasına kadar maaş alabilir.

THY Hostes Maaşları Ne Kadar?

Türkiye’nin en önemli markalarından bir tanesi olan Türk Hava Yollarında hosteslik yapmak birçok kişinin hayalidir.

Çünkü THY, her ne kadar Türk lirası üzerinden ödeme yapsa da çalışanlarına cazip maaşlar ve haklar sunar.

Şirkette kademeli bir maaşlandırma yöntemi vardır. İlk kez THY’de çalışmaya başlayan bir hostes ilk 2,5 yıl boyunca uçuş ve kıdem ücretlerinin %55’ini alır.

Sonraki iki yılda ise bu oran %80’e çıkar. Nihayet şirkette 4,5 yıllını tamamlayan bir hostes %100 yani tam maaş almaya başlar.

Bu süre zarfında yatı, sosyal hizmet ve benzin ücretleri herkese eşit olarak ödenir.

Ancak bu kademeli maaş sistemine rağmen THY’de en düşük hostes maaşı 2023 yılında yaklaşık 15 bin Türk lirasıdır. Kişinin kıdemi arttıkça bu miktar katlanarak yükselmeye devam eder.

hostes maaşları 2023

Diğer Firmalarda Hostes Maaşları Ne Kadar?

Her firmanın maaş sistemi birbirinden çok farklı olabilir ancak genel anlamda bahsetmek gerekirse Türkiye merkezli şirketlerin ödedikleri maaşlar birbirine yakındır ve haberimizin önceki bölümlerinde bahsettiğimiz gibidir.

Fakat Antalya gibi turistik şehirlerdeki bazı firmalar ve yurt dışındaki firmalar dolar ve euro bazlı ödeme yapabilir.

Dolayısıyla hosteslik alanında kariyer yapmayı düşünen kişilerin dillerini ve sahip oldukları iş tecrübelerini geliştirerek yurt dışı merkezli şirketlere iş başvurusu yapması oldukça iyi bir seçenektir.

Özellikle kariyerinin ileri seviyelerindeki bir hostes için Avrupa merkezli uçak firmalarında çalışarak aylık beş bin euroya kadar gelir elde etmek mümkün olabilir.

Ayrıca Körfez ülkelerinde ve Asya’da konumlanan bazı şirketler de çalışanlarına yine euro ya da dolar üzerinden maaş teklif eder. Dolayısıyla hosteslerin kariyerlerini ilerletmek ve daha yüksek maaşlar kazanmak için çok sayıda fırsatı bulunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu