Gündem

Hastanede Hijyen Denetimi ‘Karekod’ İle Kontrol Edilecek

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü kamu hastanelerinde hijyen denetimi açısından başta lavabolar olmak üzere yoğun kullanılan alanlara konulan ‘karekod barkod’ yazılımını, hasta ve hasta yakınları tarafından, gördükleri olumsuz durumları denetleyip cep telefonuyla anında personele iletebilmesi için şehir genelinde devreye soktu. Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, “Amacımız; halkamızı da işin içerisine katarak, hızlı bir şekilde kirli olan ortamları hijyenik ve temiz hale dönüştürmek” diye konuştu.

Belirlenen noktalara yerleştirilen barkodu cep telefonu kamerasıyla okutanlar, gördükleri olumsuzlukları; ‘çok kirli’, ‘az kirli’ ve ‘temiz’ seçeneğine tıklayarak, anında yetkili personele iletebiliyor. Yazılımla, hijyen durumundan haberdar olan temizlik personeli, iletilen noktalara anında müdahale edip, temizliyor.

“Hızlı bir şekilde kirli olan ortamları hijyenik ve temiz hale dönüştürmeye çalışıyoruz”

Trabzon İl Sağlık Müdürü Hakan Usta, halk sağlığında hijyenin öneminden söz ederek; “Hijyen, çok önem arz ediyor. Daha hijyenik ortamlarda hizmet verebilmek adına özellikle bütün kamu tesislerimizdeki personelimizin, hasta ve yakınlarının kullandığı tüm lavabo ve tuvaletlerde karekod uygulamasını başlatmış bulunuyoruz. Bununla amacımız; halkamızı da işin içerisine katarak, hızlı bir şekilde kirli olan ortamları hijyenik ve temiz hale dönüştürmeye çalışıyoruz. Vatandaşımız o karekod uygulamasına girince hemen karşısına çıkan ‘temiz’, ‘kirli’ ya da ‘çok kirli’ ibarelerinden herhangi birini işaretliyor. ‘Kirli’ veya ‘çok kirli’ işaretlendiği zaman SMS ile temizlik personeli ve yönetici anında haberdar oluyor. Sonrasında hızlıca temizlik faaliyeti başlatılmış oluyor. ‘Temiz’ diye işaretlenirse de o da bize memnuniyet anketi olarak yansımış oluyor” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlarla bu sayede anlaşmalı bir şekilde çalışacağımıza inanıyoruz”

Karekod uygulanmasında yer alan Fatih Devlet Hastanesi’nde görevli temizlik personeli Meryem Çolak, “Karekod uygulamasını telefonlara gelen hasta ve yakınları okutuyor ve bize hangi bölüm ve yer olduğuna dair mesaj geliyor. Kirli olduğunda gelip, hemen temizliyoruz. Vatandaşlarla bu sayede anlaşmalı bir şekilde çalışacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hasta yakını Hanife Satılmış ise “Lavabolar, temiz olduğu zaman uygulamayı kullanmam. Ama kirli olduğu zaman uygulamayı kullanırım, şu an temiz. Uygulama güzel. Önemli olan temizlemek değil; temiz bırakmak. Bu anlamda da herkesten ricada bulunuyorum. Lütfen herkes temiz olsun. Nasıl bulmak istiyorsak, o şekilde bırakmalıyız.” dedi. (Kaynak: DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu