Gündem

FDA, KOVID-19’un Varyantlarına Yönelik Güncellenmiş mRNA Aşılarına Onay Verdi

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Kovid-19’un yaygın olan varyantlarını hedef alacak şekilde formüle edilerek güncellenmiş olan mRNA KOVID-19 aşılarına onay verdi.

FDA, Moderna ve Pfizer tarafından üretilen 2023-2024 yılı için güncellenmiş KOVID-19 aşılarının onaylanmasına dair açıklamada bulundu. Söz konusu açıklamada, Kovid-19’un etkilerinden daha iyi korunmak amacıyla onaylanan yeni mRNA aşılarının acil kullanımı için izin verildiği ifade edildi. KOVID-19’un Omicron varyantının XBB.1.5 alt varyantına karşı etkili olduğu bildirilen yeni aşıların, öncesinde aşı olup olmadığına bakılmaksızın 5 yaş ve üzeri bireylerin herhangi bir KOVID-19 aşısının son dozunun üzerinden en az 2 ay geçtikten sonra tek doz güncellenmiş mRNA KOVID-19 aşısı almaya uygun olduğu açıklandı. Güncellenmiş aşıyı olan kişilerin eski aşılarda görülen yan etkileri yaşayabileceği, bu aşıların dolaşımda olan varyantlara karşı daha iyi koruma sağlamasının beklendiği belirtildi. Kovid-19 aşılarının bileşiminin mevsimsel grip aşısındaki gibi yıllık olarak güncellenmesi gerekebileceğinin altı çizilen açıklamada, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden (CDC) yetkililerin, aşının kimlere yapılıp yapılmaması gerektiğini tartışmak üzere yarın bir araya geleceği ifade edildi. Bahse konu yeni aşıların, CDC’nin onayının ardından kullanıma sürülmesi planlanıyor.

Avrupa Birliği’nin sağlık kuruluşu Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC), 2022’nin son iki haftasında XBB.1.5’in Avrupa’daki koronavirüsler arasında oranının yüzde 2,5 olduğunu, ABD’de ise mevcut varyantlardan yüzde 12 daha hızlı yayıldığını açıklamıştı. XBB.1.5 alt varyantı ilk defa Ekim ayı  2022’de ABD’de görülmüş ve tespit edilmişti. (Kaynak: AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu