Gündem

Dünyanın En Derin Noktasında Yeni Bir Virüs Keşfedildi!

Bilim insanları, dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru’nda, deniz seviyesinin 9 kilometre altında yeni bir virüs türü keşfetti. “VB_HmeY_H4907” olarak isimlendirilen bu virüsün, bakterileri enfekte ettiği söylenirken, insanlara ve diğer canlılara karşı nasıl hareket ettiği inceleniyor. 

Çin Okyanus Üniversitesi’nde deniz viroloğu Min Wang, “Yaşamın olduğu her yerde, patojenlerin iş başında olduğunu görebilirsiniz. Dünyanın en derin noktasında bile virüsleri bulabiliyorsunuz.” ifadelerine yer verdi.

Yeni Virüs, “VB_HmeY_H4907” olarak isimlendirildi

Araştırmanın baş yöneticisi Wang, yeni keşfedilen virüsün “’bakteri yiyen” anlamına gelen bir bakteriyofaj olduğunu ve bakterilerin içine bulaşıp çoğalarak hayatta kaldığını belirtti. Yeni virüs vB_HmeY_H4907 olarak isimlendirildi. Araştırmanın yazarı Yue Su, bakteriyofajları incelemenin ve bu konuda daha fazla bilgi edinmenin insanlar için faydalı olduğunu kaydetti.

Yazar Su, “Özellikle günümüzün antibiyotik kullanımı ve antibiyotiğe dirençli bakterilerin çoğalması çağında, bu virüsler insanları bakteriyel enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olabilir.” diye konuştu.

Yeni Virüs insanlara bulaşır mı?

Araştırmanın yazarlarından Yue Su, ek olarak mevcut araştırmaların, okyanus tortusunda bulunan virüs gibi bakteriyofajların insanları ve deniz yaşamını enfekte etmesinin -ihtimal dahilinde görülmediği, çünkü konakçısının bakteri olduğunu ifade etti.

Küresel okyanuslarda en derinde bulunan bir virüs türü

Microbiology Spectrum dergisinde yayımlanan araştırma çalışmasına göre, yeni virüs en alçak noktasında yaklaşık 11 kilometre yüksekliğe ulaşan Mariana Çukuru’nda deniz seviyesinin 9 kilometre altındaki tortuda bilim insanlarınca keşfedildi. Yeni virüsün bulaştığı bakterinin genellikle okyanusun derinliklerindeki tortularda ve hidrotermal bacalarda ya da deniz tabanındaki sıcak su akıntılarını serbest bırakan açıklıklarda bulunduğunu ortaya çıktı.

Virolog Wang, “Bildiğimiz kadarıyla bu virüs, küresel okyanuslarda bilinen en derinde bulunan virüstür.” bilgisini paylaştı.

Okyanus derinliklerinde hayvanları ve insanları enfekte edebilecek virüs keşfedilmedi

Wang, araştırmaların sınırlı seviyede olduğunu  kaydederek, şimdiye kadar okyanus derinliklerinde henüz hayvanları ya da insanları enfekte edebilecek hiçbir virüsün keşfedilmediğini de sözlerine ekledi. Ekip, bölgede hayvanları ve insanları enfekte edebilecek virüslerin bulunma olasılığını göz ardı etmediklerini de ekledi.

Virolog Min Wang’a göre, virüsün genetik materyalinin analizi, okyanusta daha önce bilinmeyen bir viral ailenin varlığını gösteriyor. (Kaynak: ntv.com.tr)

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu