Mevzuat

Trafik Kazasında Hayatını Kaybeden Genç Kız’ın Böbrekleri 2 Kişiye Hayat Oldu

18 yaşındaki Hatice Bilaloğlu, 20 Kasım’da Denizli’nin Pamukkale ilçesinde otomobilin çarpması sonucu ağır yaralanmıştı. Kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Hatice Bilaloğlu’nun ailesi, kızlarının organlarını bağışladı.

18 yaşındaki genç kızın bağışlanan iki böbreği, öğretmen ve sağlık teknisyenine hayat oldu

Genç kızdan alınan iki böbrek, 24 Kasım’da sınıf öğretmeni Mustafa Özgören (62) ile sağlık teknisyeni Atilla Özer’e (50) Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’nde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlarla nakledildi.

Nakil sonrası hastanedeki tedavisi süren evli ve iki çocuk babası öğretmen Özgören, AA muhabirine, böbrek yetmezliği nedeniyle 6,5 yıldır tedavi gördüğünü söyledi.

Uzun zamandır nakil için uygun donör arandığını belirten Özgören,”Bize öyle bir günde denk geldi ki bu böbrek, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir öğretmenin isteyebileceği en güzel hediye oldu. Aklımızda olmadığı bir anda ikinci bir hayat buluyoruz. Bu da müthiş bir şey. Çok duygusal bir durum. Herkesin inşallah böyle ikinci bir şansla tanışmasını isterim.” dedi.

Özgören, organları bağışlanan genç kızın ailesine başsağlığı dileyerek, “Kızımıza rahmet diliyorum. Yaşasa daha iyiydi. Ailesinin gösterdiği özveriye de ayrıca teşekkür ediyorum. Her aile bu kadar cesaretli ve duyarlı olmaz. Bu hayatta herkesin ikinci bir şansa ihtiyacı var. Çok şükür hayata tutunmaya çalışıyoruz. Bu bağışlanan emaneti en iyi şekilde korumaya çalışacağız.” ifadelerini kullandı

Sağlık teknisyeni Atilla Özer de böbrek yetmezliği nedeniyle 2,5 yıldır diyalize girdiğini anlatarak, organ nakli için çağıracakları umuduyla yaşadığını, güzel haberi aldığında inanamadığını söyledi.

Özer, kendisini şanslı gördüğünü belirterek, “Böbrek bulundu denilince sanki rüyadaydım, inanamadım ve bağırdım. Sevdiklerim duyduklarında mutluluktan havaya uçtular. Çok mutlu olduk. Hayata yeniden tutunabilmek inanılmaz bir duygu. Öyle bir karamsarlık içine giriyorsunuz ki; plan yapmaya bile gerek duymuyorsunuz.” diye konuştu.

Genç kızın ailesine Allah’tan sabır dilediğini, verdikleri karardan dolayı onlara minnet borçlu olduğunu dile getiren Özer, “Organ nakli konusunda insanlarımızı duyarlı olmaya davet ediyorum. Başınıza gelmeyince bilemiyorsunuz.” dedi.(AA)

Bir Yorum

  1. Çok bilgilendirici yazılar güncel haberler vs.En doğrusunu bu site vasıtasıyla öğreniyorum.Guvenle takip ediyorum.Teşekkurler.👍👍👍

  2. Güncel sağlık haberlerine tek tıkla ulaşabildiğim güvenilir bir site.Günluk olark siteyi takip ediyorum.Bu konuda bizi doğru şekilde bilgilendirdiginiz için teşekkürler.👍👍

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu