Personel Maaşları

2022 Muhtar Maaşı Ne Kadar?

690 sayılı KHK’ya göre, muhtarların SGK primleri de devlet tarafından karşılanır. Muhtarların mali haklarına ilişkin kapsamlı bilgilerin yer aldığı haberimizde; muhtar maaşı ne kadar, kaç yıl muhtarlık yapan emekli olur, muhtar azası para alır mı gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

 

Muhtar Maaşı Ne Kadar?

Güncel muhtar maaşı, asgari ücrete eşittir. Muhtarlar, 2022 yılında net 4.253 TL ödenek alır. Temmuz 2022’de uygulanacak olan %7’lik zamla birlikte muhtar maaşlarının, en az 4.550 TL’ye yükselmesi beklenir.

15 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalması durumunda, farkın ayrıca ödenmesine karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda, muhtar maaşlarının minimum asgari ücret düzeyinde olması sağlanmıştır.

Muhtar maaşı, 2022’nin Ocak ayında, 3.472.81 TL’ydi. Ocak ve Temmuz dönemlerinde zamlanan muhtar maaşlarının, 2022 Temmuz ayında, yaklaşık 3.700 TL olması bekleniyordu. Ancak Muhtar Ödenek ve Sosyal Güvenlik Yasası’nda yapılan değişiklikle muhtarlar, maaşları asgari ücretin altında kaldığı için 780 lira 59 kuruşluk maaş iyileştirmesi hakkı kazandı. Böylece muhtar maaşları, asgari ücrete eşitlendi.

Bu hak, önümüzdeki dönemlerde de geçerli olacak. Yani muhtar maaşları yine asgari ücretin altında kalırsa, aradaki fark muhtarlara ayrıca ödenecek.

muhtar maaşı ne kadar? 2022

Köy Muhtarı Ne Kadar Maaş Alır?

Köy muhtarları, net 4.253 TL ödenek alır. Bütün muhtarların maaşları, mahalle ve köylerinin büyüklüğü önem taşımaksızın eşittir ve asgari ücret seviyesindedir.

Hatırlatmak gerekirse 12 Kasım 2012’de çıkartılan bir kanunla köylerin statüsü, mahalleye dönüşmüştü. Dolayısıyla köy muhtarlarının, herhangi bir mahalle muhtarından farkı yoktur.

2022’nin Nisan ayında yasalaştırılan vergi ve ekonomi paketi sayesinde, önümüzdeki dönemde asgari ücrete zam geldikçe köy muhtarlarının maaşlarına da aynı oranda zam yapılacaktır. Böylece muhtar maaşları, asgari ücretin altında kalmayacaktır.

 

Muhtar Maaşı Zammı

Muhtar maaşları, ocak ve temmuz dönemlerinde; memur maaş zammı oranında arttırılır. Muhtarlar için önümüzdeki maaş dönemleri, Temmuz 2022, Ocak 2023 ve Temmuz 2023’tür.

Muhtarların maaşlarına gelen zam, memur maaş zammı oranında olduğu için Temmuz 2022’de muhtarların alacağı zam oranı, yüzde 7’dir. 2023’ün ilk altı ayı için yüzde 8 olan muhtar maaşı zam oranı, 2023’ün ikinci altı ayı içinse yüzde 6’dır. Bütün bu zamlara rağmen muhtar maaşları, asgari ücretin altında kalırsa ortaya çıkan fark, devlet tarafından ödenir.

muhtar maaşı ne kadar? 2022

Muhtar Maaşı Zammı Temmuz 2022

Temmuz 2022’de muhtarlar, her halükarda en az %7 zam alır. Bu zamla birlikte muhtar maaşlarının en az 4 bin 550 Türk lirası olması beklenir. Muhtar maaşlarının Temmuz 2022’de %7’den fazla artma ihtimali ise asgari ücrete ara zammın gelip gelmemesine bağlıdır. Bu bakımdan, iki farklı senaryo söz konusudur:

  • Asgari ücrete ara zam gelirse: Asgari ücrete ara zam gelirse ve %7 zam yapılan muhtar maaşı, asgari ücretin altında kalırsa aradaki fark, muhtarlara ayrıca ödenir. Yani muhtarlar, asgari ücrete gelen zam kadar zam alır.
  • Asgari ücrete ara zam gelmezse: Bu durumda Temmuz 2022 muhtar maaş zammı oranı, %7’dir. Bütün muhtarlar, altı aylık dönem için %7 zam alır ve muhtarların 2022’nin ikinci döneminde yaklaşık maaşı, 4 bin 550 lira olur. Sonraki zam dönemi olan Ocak 2023’e kadar başka bir muhtar maaşı zammı söz konusu olmaz. Ocak 2023’te muhtarlar, %6 zam alır. Ancak Ocak 2023, aynı zamanda asgari ücret zammının açıklandığı tarihtir. Bu tarihten sonraki dönemde muhtar maaşı, yine asgari ücretin altında kalırsa oluşan fark muhtarlara ayrıca ödenir.

Muhtar maaşının memur maaşı oranında artması ve aynı zamanda, asgari ücretin altında kalması durumunda en az asgari ücret seviyesine çekilmesi; Türkiye genelindeki toplam 50 bin 294 muhtar için avantajlı bir durum yaratır.

 

Muhtar Maaşı Ne Zaman, Ayın Kaçında Yatar?

Muhtar maaşları, her ayın 15’inde, önceden belirlenen banka hesabına yatırılır. Muhtarların maaş gününün, bayramlara ve diğer özel günlere yakın olması durumunda, maaşlar bazen daha önceki tarihlerde yatırılabilir. Bu yönüyle muhtar maaşları, memur maaşlarına benzer.

Muhtar maaşlarının memur maaşlarına benzediği bir başka bir yönüyse banka promosyonlarıdır. Muhtar maaşları da tıpkı memur maaşları gibi, promosyon ihalesine çıkar. Muhtarlar, ihaleyi kazanan bankadan belirli dönemlerde promosyon ödemesi alabilir. Ayrıca muhtarlara, maaş aldıkları banka tarafından kredi kolaylığı ve başka promosyonlar da sağlanabilir. Muhtarların maaş promosyon ihaleleri, kaymakamlıklar bünyesinde yapılır. İhaleye, çok sayıda banka katılır ve en iyi promosyon tekliflerini sunan banka, ihaleyi kazanır.

 

Kaç Yıl Muhtarlık Yapan Emekli Olur?

Mazbatasını alan muhtar, 4/B kapsamında sigortalanır. Seçilen muhtarın, ayrıca SGK’ya başvurması gerekmez. Muhtarlar aynı zamanda 4/A kapsamında çalışabilir ve kendi işi varsa, işini sürdürebilir. Bu durumda muhtarlar, daha erken emekli olma şansı elde ederler.

Sadece muhtarlık yapan ve başka bir işte çalışmayan kişiler, Bağ-Kur şartlarını (9 bin gün ya da ileri şartlar için 5 bin 400 gün) yerine getirerek emekli olabilirler. SGK kapsamında prim ve yaş hesabı açısından emekliliği hak eden ve muhtarlığı devam eden kişiler, Bağ-Kur ödemelerini sürdürebilirler.

Muhtarların emekliliği, son derece kapsamlı bir konudur. Emeklilik tarihi, kişinin kendi iş yaşamına bağlı olarak ve muhtarlık yaptığı zaman dilimine bağlı olarak değişiklik gösterir. Ancak genel hatlarıyla bir değerlendirmek yapmak gerekirse çalışma günü bakımından 7 bin gün esas alınabilir.

muhtar maaşı, muhtar ödenek ve sosyal güvenlik yasası’na göre; muhtarlara ödenen maaştır. muhtarlara ödenen maaşlar; 14 bin 750 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpılması sonucu hesaplanır. ortaya çıkan miktardan, damga vergisi kesilir. peki güncel muhtar maaşı 2022 yılında ne kadar?

Muhtar Olma Şartları Nelerdir?

Bir sonraki yerel seçimler, 2024 yılındadır. Muhtar olmak isteyen kişilerin, yerel seçim adaylık süreci başladığında, ilgili mevzuata göre şu 6 şartı taşıması gerekir:

  1. Türk olmak
  2. Seçim tarihi itibarıyla en az 6 ay boyunca aday olunacak mahallede ikamet ediyor olmak
  3. 18 yaşını bitirmiş olmak
  4. Yüz kızartıcı suçlardan biriyle ya da ağır hapis cezasından hükümlü olmamak ve kamu hizmetlerinden yasak olmamak
  5. Türkçe okur yazar olmak
  6. Akli melekeler yönünden kısıtlı olmamak

Bu altı şartı taşıyan ve belgeleyebilen kişiler, muhtar adayı olabilir. Muhtar adaylığı için herhangi bir eğitim şartı söz konusu değildir.

Sıraladığımız şartlar, 2024 seçimleri için geçerli olan şartlardır. Ancak seçim öncesinde, söz konusu şartlarda birtakım değişiklikler gündeme gelebilir. Bu nedenle 2024 yerel seçimleri öncesinde Sağlık Ağı’nda yayınlanacak olan son dakika seçim haberlerini takip etmeniz tavsiye edilir.

 

Muhtar Azası Para Alır mı?

Muhtar azaları, çeşitli konularda muhtara yardım eden ve mahallenin yönetimine katkı sağlayan kişilerdir. Bu kişiler, “ihtiyar heyeti” olarak da adlandırılır. Heyet, haftada bir kez toplanarak mahallenin sorunlarını ele alır ve çözüm önerilerini istişare eder.

Muhtar azalığı, bir mahallenin iyi bir şekilde yönetilebilmesi için oldukça önemli bir görevdir. Ancak bu görev, gönüllülük esasına dayanır. Muhtar azaları, muhtar maaşı ya da herhangi bir maaş ve ödenek almazlar. Görevlerini tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak yerine getirirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat