Sağlık Makaleleri

Her kadın kendi meme dokusunu bilmeli.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana Ekim ayı meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” olarak anılıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk emzirmenin meme kanseri riskini azalttığını belirten, kadınların her yıl mutlaka doktorlara muayene olmalarını ve evde kendilerini muayene etmeyi aksatmamaları gerektiğini söyledi.

Meme Dokusu Vurgusu

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, anormal bir durumda doktora başvurmaları gerektiğini belirtti. Erken teşhisle birlikte hayatların kurtulduğunu kaydeden Oruk, “Meme kanseri, her 8 kadından birinde görülebilen ve erken tanı ile kür şansı mümkün olan bir kanser türü. Bundan dolayı bütün kadınlar yılda bir veya iki kez doktorlara muayene olmalı. Doktor muayenesinin yanı sıra evde kendi kendilerini muayene edebilirler. Meme dokusu farklılık gösterdiğinden her kadının kendi meme dokusunu bilmesi ve tanıması gerekiyor. Meme dokularına alışmaları, farklı bir duruma rastladıklarında doktorlara başvurmalarını sağlıyor. Meme dokusunda anormal olarak; bir sertlik, dokuda çekilme, ciltte çekilme, meme başında kanlı bir akıntı tarzı kanser lehine olabilecek belirtilerle bize geldiklerinde erken teşhis ediyoruz, hayatları kurtuluyor” dedi.

ekran resmi 2022 10 14 10.33.37

Emzirmenin Önemi

Çalışan dokuda hasarın da azaldığına dikkat çeken Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, meme dokusunun da aynı şekilde ne kadar çok süt verirse o kadar meme kanseri riskini azalttığını dile getirdi. Oruk, “Emzirmeyle birlikte meme dokusu çalışıyor ve görevini yapmış oluyor. Görevini yaptığı sürece de kanser riski giderek azalıyor ve en düşük seviyelere geriliyor” diye konuştu.

Düzenli Muayene

Kadınların düzenli hekim muayenesini ihmal etmemeleri gerektiğinin altını çizen Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İhsan Oruk, uygun olduğu durumlarda muayenede meme ultrasonu ile momografinin birlikte yapılmasını önerdi. Meme ultrasonu ve mamografi değerlendirmeleri sonucunda herhangi bir şüphe varsa ileri inceleme yapabildiklerini aktaran Oruk, “Kadınlar yılda bir mutlaka periyodik muayeneleri yaptırmalı, bununla da kalmayıp kendi kendilerini muayene etmeli. Ayda bir muhakkak özellikle banyodayken meme kontrollerini yaparak gelişebilecek bir kanser bulgusu varsa erken teşhisi ön plana çıkartmış olacağız” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu