Havaş Ücretleri 2023

Havaş Ücretleri 2023

Havaş ücretleri 2023 yılında ne kadar olduğu büyük bir merak konusudur. Çünkü her gün on binlerce kişiyi Ankara’nın merkezinden Esenboğa Havalimanı’na ve Esenboğa’dan Ankara’ya taşıyan bu otobüs firması, başkentte havalimanına ulaşmak isteyen vatandaşlara en ekonomik ulaşım seçeneğini sağlar.

Dünyanın her yerinde “airport shuttle” olarak da bilinen havalimanı otobüsleri şehir merkezlerinden havalimanlarına ulaşmanın alternatif ve ekonomik yoludur. Taksi kullanmak, araç kiralamak ve havalimanı otopark ücretleri daha masraflı olduğu için birçok kişi havalimanlarına otobüslerle yolculuk yapmayı tercih eder.

Ankara’da ise bu hizmeti yıllardır Havaş firması verir. Peki Havaş ücretleri 2023 yılında ne kadar? Havaş kullanmak mantıklı mı?

havaş ücretleri 2023

İçindekiler

Havaş Nedir?

TAV Havalimanları şirketinin bir iştiraki olan Havaş, 1958 yılında Usaş ismiyle ve Türk Hava Yolları Anonim Ortaklığının sağladığı sermayeyle kurulmuştur. Ancak Havaş’ın köklü tarihi, Devlet Hava Yollarının (şimdiki Türk Hava Yolları) bünyesinde yer hizmetleri verdiği 1933 yılına kadar uzanır.

Bu açıdan Havaş, yalnızca bir otobüs firması değil, aynı zamanda Türkiye’nin en köklü yer hizmetleri markasıdır. Sonraki dönemde özelleştirme kapsamında çok defa el değiştiren şirketin hisselerinin tamamını günümüzde TAV Havalimanları elinde tutar.

Ayrıca şirket Türkiye’de dört şehirde havalimanlarında antrepo hizmeti verir, 19 şehirde havalimanı ile şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapar ve Türkiye’nin yanı sıra Letonya ve Hırvatistan’da toplam 32 istasyonda faaliyet gösterir.

Ancak şirketin halk arasında popüler olmasının nedeni, başkent Ankara’da yıllardır havalimanı ve şehir merkezi arasında yolcu taşımacılığı yapan en eski ve en büyük otobüs şirketi olmasıdır.

Havaş Güncel Ücretleri

Havaş, diğer bazı shuttle firmaları gibi dinamik fiyatlandırma yapmaz. İniş ve biniş durağı neresi olursa olsun bütün yolcular için tek ve sabit fiyat söz konusudur. Ankara’da 2023 yılı güncel Havaş ücretleri 2023 yılında 37 TL’dir.

Ancak firmanın hizmet verdiği diğer şehirlerde havalimanı ulaşım ücretleri değişiklik gösterebilir. Bu nedenle şirketin hizmet verdiği diğer şehirlerdeki havalimanı otobüs ücretlerini öğrenmek için Havaş’ın 0850 222 0 487 numaralı çağrı merkezi aranabilir.

Yine de Havaş’ın en kapsamlı operasyonlarının Ankara’da olduğunu ve şirketin diğer bazı şehirlerde sadece sınırlı hizmetler sunduğunu unutmamak gerekir.

Bunlara ek olarak bütün Havaş yolcularının, şirketin bagaj ücreti talep etmediğini ve taşınan eşyaların yolculuk boyunca sigortalı olduğunu bilmesi gerekir.

havaş ücretleri 2023

Havaş Ödeme Yöntemleri

Yakın zaman öncesine kadar ödemeleri yalnızca nakit olarak kabul eden şirket, Garanti Bankası ile yaptığı anlaşma sonucu kredi ve banka kartıyla da ödeme kabul etmeye başlamıştır.

Dolayısıyla yolcular hem nakit olarak hem de banka ve kredi kartlarıyla Havaş ücretleri 2023 tarifesini ödeyebilirler.

Fakat şirketin önceden bilet satın almaya ve ödeme yapmaya yarayan gelişmiş bir mobil uygulaması ve internet sitesi yoktur. Bundan dolayı önceden bilet almanın mümkün olmadığını hatırlatmak gerekir.

Yine de özel bir rezervasyon ihtiyacı da söz konusu değildir. Çünkü Havaş seferleri çok sık düzenlenir ve neredeyse her otobüste yer bulmak mümkündür. Düşük bir ihtimal de olsa eğer otobüste yer olmazsa bir sonraki otobüste yer bulmak mutlaka mümkün olur.

Havaş İndirimleri

Havaş’ta öğrenciler için öğrenci indirimi söz konusu olabilir. Bu nedenle öğrencilerin seyahat esnasında öğrenci kimliklerini ya da öğrenci belgelerini yanlarında taşımaları tavsiye edilir.

Bazen görevliler öğrenci olduğunu ifade eden kişilerin kimliklerini görmeden de indirimli fiyatı uygulayabilir. Ayrıcalıklı gruplar için indirim miktarı, yaklaşık olarak %10 ile %20 arasındadır.

Ayrıca Havaş, çok sayıda kurum ve kuruluşla anlaşmalıdır. Bu çerçevede bazı kişilerin Havaş’tan ücretsiz yararlanma hakları olabilir.

Örneğin Turkcell Platinum müşterileri yılda 1 kez, Platinum Black müşterileri yılda 2 kez Havaş otobüslerini ücretsiz kullanabilir.

Havaş Durakları

Havaş’ın Ankara içinde ve merkezi yerlere yakın çok sayıda durağı vardır. Bu nedenle özellikle Ankara’ya dönen kişilerin merkezi yerleşim yerlerinde otobüsten inmesi mümkündür.

Ancak gidiş istikametinde çok fazla durak söz konusu değildir. Bu nedenle havalimanına giden kişilerin otobüse AŞTİ Otobüs Terminalinden ya da Kızılay’dan binmesi gerekir. Şehrin merkezinde yaşamayan kişiler için başka biniş noktaları da söz konusu olup bu noktaların tamamı 0850 222 0 487 numaralı çağrı merkezinden öğrenilebilir.

Havaş Servis Kalkış Noktaları

Şehir merkezine uzak bölgelerde oturan kişiler firmanın servis hizmetinden yararlanarak Havaş duraklarına ulaşabilirler.

Bu çerçevede mevcut servis noktaları şöyledir:

  • AŞTİ Otobüs Terminali giriş katı, 129 ve 130 numaralı peronlar
  • Ankamall AVM
  • Pursaklar Aile Yaşam Merkezi karşısı

havaş ücretleri 2023

Havaş Yolculuk Süresi

İlk kez Havaş otobüslerini kullanan kişiler yolculuklarını daha iyi planlamak için havalimanına ulaşma sürelerin araştırabilirler. Ankara Esenboğa Havalimanı’na ulaşım Havaş ücretleri 2023 ile otobüsleri ile yaklaşık 50 dakika sürer.

Özel araç ve taksi kullanan kişiler Ankara şehir merkezinden yaklaşık 40 dakikada Esenboğa Havalimanı’na ulaşabilirler.

Uçaklarını kaçırmak istemeyen kişilerin yurt içi uçuşlarda en az 1 saat, yurt dışı uçuşlarda ise en az 2 saat önceden havalimanında olması gerektiğini hatırlatmak gerekir.

Havaş Ücretleri 2023

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir