Personel Maaşları

Zam Müjdesi! Maaş ve İkramiyelere Yapılacak Artış Belirlendi

Zam müjdesi duyurusu yapıldı! İyi haber şu ki, artış ortaya çıktı; Maaş ve ikramiye artışı bu sabah erken saatlerde ortaya çıktı, son dakika maaşına 1450 TL zam onaylandı.

 

Raporda, ek 3600 gösterge üzerinde çalışmanın tamamlandığı belirtildi. Milyonlarca emekli ve çalışanın ikramiye ve maaşlarına zam yapacak yeni düzenlemede odak üçüncü toplantıya çevrildi. Bakan Bilgin, eklenen gösterge olarak ay sonu için tarihin belirlendiğini ancak kesin bir tarih verilmediğini belirtirken, yeni düzenlemede hangi formülün kullanılacağı henüz netlik kazanmazken, anlaşmaya varıldı.

 

Yapılacak artışlar için en önemli faktör yansıma oranı olacaktır. Bununla ilgili olarak, 3600 ek göstergede yansıma oranında 60 puanlık bir iyileşme olursa, bunun aylık brüt olarak ortalama 1450 liret ve daha fazla çalışan bir memur için emeklilik maaşı ile sonuçlanacağıydı. 30 yıla 43.500 lira zam yapılacak.

 

EK göstergeler artacak Raporda, bu ek gösterge kapsamına giren 3 milyon 175 bin kamu çalışanının yanı sıra 4 milyon çalışan ve göstergeye dahil olmayanlar da dahil olmak üzere 2 milyonu aşkın emekli olduğu belirtiliyor.

 

Ayrıca isimlerde dengelenmeyen göstergeler düzeltilip yeniden dengelendikçe avukatların, yöneticilerin teknik servis genel müdürlük sınıfı çalışanlarının kariyerlerine 600-800 puan eklendiği ve göstergeye dahil olmayan çalışanların da alındığı belirtildi. Şube, müdür ve daire başkanları dikkate alınarak hiyerarşik sıraya göre göstergeler verilecektir.

 

zam müjdesi
zam müjdesi

Aylık Para Yüzde 25 Artacak

Ayrıca, ek göstergenin 2200-3600’e çıkarılması durumunda, Bakanlık, emekli maaşlarının ve ikramiyelerin yaklaşık yüzde 25 oranında artacağı ifade edildi.

Memur-Sen Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, ek gösterge konusunda Bakanlık ile yaptıkları çalışmaları ve gelinen noktayı değerlendirdi. Yeni yıla girerken 3600 gösterge daha verildiğini bildirdi.

Öğretmenlik Mesleği Yasasına ve eğitimcilerin ek göstergelerine vurgu yapmanın yanı sıra Tonbul, aşağıdaki iddiaları kullandı:

“Hemşireler, polisler ve dini yetkililer için ek göstergeler oluşturulacak. Ek gösterge ‘rütbe’, sınıf ve rütbe’ olmak üzere üçayak üzerinde duruyor. Din adamı, dört bölümden mezun olan ek 3000 sağlık profesyoneli göstergesi alıyor, yıllık kurum (örneğin, bir ilahiyat mezunu).

 

Yansıma Oranı Küçük Artacak

Hemşireler için de geçerli. Bunun doğru olmadığına inanıyoruz. Emeklilik öğretebileceğiniz bir konu değil. Geçmişte, 2200 ek gösterge ile 3000 arasındaki fark o kadar büyük değildi. Biri 2200, diğeri 3600 ise, önemli bir fark olacaktır. Artık herhangi bir göstergesi olmayan ek hizmetler var. Göstergesi düşük olanlar ve göstergesi olmayanlar emeklilerin %50’sini oluşturmaktadır. Emekli maaşlarını düzeltmek için ikinci bir gösterge gereklidir. Düşük göstergelerin yansıtma oranını biraz artırmak önemli”

 

Başkan Yardımcısı Tonbul, yaptığı konuşmada göstergenin ana unsurunun yansıtma oranı olduğunu açıklayarak, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

 

Maaş 90 Lira Artış Yapılacak

“Sorunun çözülmesi için sorunun çözümünde 2000-3000 göstergenin yansıma oranı ve 3000-3600 gösterge daha belirlenmeli. Çalışanların hiyerarşisinde bir ayrım varsa, 3600 ek gösterge verilen mühendisler, daire başkanları haklarını kaybetmesin, oranları yansıtarak daha yüksek göstergelere çıkaralım.

Gruplar arası hiyerarşi yok, yüksek ücretler yok. Çalışma Bakanlık yetkililerine sunuldu. Şu anda 2200 ve 3600 ek göstergeleri yüzde 85’i emekli maaşına dâhil ediliyor. Ek 3600 gösterge alındığında birincilik maliyeti yüzde 145’e çıkarılacak. Ayrıca 90 lira maaş artışı olacak.

 

Toplam 1.450 Zam Yapılacak

Memurun emekli maaşındaki artış brüt 1450 lira. 37 yaşında memur maaşının yansıması 53 milyon lira. Bu, gösterge yükselse de yükselmese de emekliliği ve ikramiyesi değişmeyenlerin tazminat oranlarının yansımasının artırılmasıyla sağlanabilir. Hem ek göstergelerin hem de tazminat projeksiyonlarının ayarlanmasıyla tüm emekli maaşları ve ikramiyeler artırılabilir ve beklentiler karşılanabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu