Ticaret Odasında Gündem Sağlık Turizmi

Ticaret Odasında Gündem Sağlık Turizmi

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran Turizm Sektörü Temsilcilerinin yaptığı toplantıya katıldı. Ticaret Odasında Gündem Sağlık Turizmiydi. Toplantı sonrası açıklamalarda bulunan Başkan Baran “Ankara Ticaret Odası olarak HİSER Projesi’ni hayata geçirerek sağlık turizmini geliştirmeyi hedefledik. 3 yıl sürecek proje boyunca, önce hizmet sektörü yani acenteler ve sağlık kuruluşlarımızın kurumsal kapasitesiyle ilgili iyileştirme çalışmaları yapılacak” ifadelerini kullandı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, kent ekonomisini geliştirmek ve şehre döviz kazandırmak için ihracatı ve turizm gelirlerini artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, “Ankara sağlık, fuar ve kongre turizmi alanında gelişmeye uygun bir şehir, hatta sağlık turizminde de başkent olmaya aday.” dedi.

Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneğinin (ANTOD) Kasım ayı olağanticaret odasında gündem sağlık turizmi toplantısına katıldı.

Baran, Türkiye’nin başkenti ve Anadolu’nun kalbi olan Ankara’nın, sağlık, fuar ve kongre turizmi alanında gelişmeye çok uygun bir şehir olduğunu ifade etti.

Ankara ekonomisini geliştirmeye yönelik yürüttükleri çalışmalara da değinen Baran, ihracatı ve turizm gelirlerini artırmayı amaçladıklarının altını çizdi.

Ankara’nın sağlık, fuar ve kongre turizmi alanında gelişmeye uygun bir şehir olduğunu ifade eden Baran, şunları aktardı:

Hatta sağlık turizminde de Başkent olmaya aday. Bu alanda önemli bir avantajı var fiyatları rekabet edebilir seviyede. Şehrimizde halen 129 sağlık turizmi belgeli muayenehane, özel poliklinik, tıp merkezi, fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi ile kamu ve özel hastanelerinde sağlık turizmi yapılabiliyor.

Ankara’nın turizm açısından gelişmesi için yurt dışına direkt uçuşların önemini vurgulayan Baran, Esenboğa Havalimanı’ndan yurt dışına doğrudan uçuş sayısının artması için Türk Hava Yolları ile yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sağlık Turizminde  Hiser Projesi

Sağlık turizmini geliştirmeye yönelik yürüttükleri Hizmet Sektörünün Rekabet Gücünün Artırılması Projesi (HİSER) hakkında da konuşan Baran, şu cümleleri kullandı:

Ankara Ticaret Odası olarak HİSER Projesi’ni hayata geçirerek sağlık turizmini geliştirmeyi hedefledik. 3 yıl sürecek proje boyunca, önce hizmet sektörü yani acenteler ve sağlık kuruluşlarımızın kurumsal kapasitesiyle ilgili iyileştirme çalışmaları yapılacak. ATO üyesi işletmelerden oluşturulan kümenin uluslararası pazarda rekabet edebilir hale gelmesine yönelik önce ihtiyaç analizi yapılacak sonra da eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilecek. Proje sürecinde acenteler aracılığıyla şehrimize gelen ve sizlerden sağlık hizmeti alan turist sayısında önemli artışları hep birlikte göreceğiz.”

ANTOD Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Aytun, ATO Başkanı Baran’a kente katkılarından dolayı teşekkür plaketi sundu.

Ankara (AA)

Ticaret Odasında Gündem Sağlık Turizmi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir