Gündem

Tercih Döneminin Rehberi Osman Kaya Yaklaşan Kılavuzu Değerlendirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın dün yapmış olduğu açıklamalarda alımı yapılacak olan 30 bin sağlık personeli atamasının ikiye bölündüğü, ÖSYM’ye 20 Bin sağlık personeli alımının gönderildiğini ve geriye kalan 10 Bin alımın ise Mart ayında yapılacağını söylemişti.

Bakan Koca’nın açıklamalarının ardından kılavuzun kısa sürede gelebileceğini belirten Osman Kaya, adayların doğru tercih ile atanma olasılıklarının her zaman olabileceğini söyledi. Tercih döneminde adaylara rehberlik eden ve yerleşme olasılığını artırıcı tercihlere yönlendiren Osman Kaya, ” Sayının bölünmesi sapma açısından iyi olmadı. Bu alımı çok doğru değerlendirelim. Lütfen il ayrımı yapmayın, bir an evvel atanın. Branş dağılımı gelsin başlayalım.” dedi

20.000 sayısı için kılavuz ÖSYM’de

Osman Kaya, “20.000 atamada sapma oranı ile atanma ihtimalinizi değerlendireceğiz. Lisans hemşirelik alım oranı %38 iken, 2020/14 atamasında %49,5’e yükseldi. %38 veya %50 arasında bir alımın lisans hemşirelik branşına ayrılması 7.600-10.000 arası bir alım demektir. Minimum 13.500, maksimum 17.500’e tekabül eder sapma. Sayı netleştikten, il dağılımları belli olduktan sonra net olarak sapmanın nerede duracağını sizlerle paylaşacağım.” dedi.

1000 kişi alınan branşta 1300. kişi ben atanamam demesin!

Açıklamalarına devam eden Osman Kaya, “Bütün branşlarda minimum %32, maksimum  %140 arası sapma olacak. Alım sayısı ve açılan tercih sayısına göre bu oranlar her branşta değişecek. 1000 kişi alınan branşta 1300. kişi ben atanamam demesin. Minimum oranda bile bu kişi atanır. Oluşturduğumuz tercih gruplarından alınacak sıralama ve ilk tercih verileri yapay zekaya sahip program tarafından hangi kurumun kaç puanla kapatacağı verisini verecek. Böylelikle en çok tercih edilen yerleri göreceğiz. Yoğunluk haritaları oluşturup her branşta en düşük kapatacak yerleri öncesinden tahmin etmiş olacağız. Bakın geçmiş alımlarda bu program henüz elimde yoktu. Kişisel öngörülerim ve deneyimim ile konuşuyor ve arkadaşlarımızı yönlendiriyordum. Bir sonraki paylaşımda bunun sonuçları ve geri dönüşlerini göreceksiniz.” dedi.

Tüm yaptıklarım, yapacaklarım ücretsizdi… Her zaman ücretsiz kalacak!

Osman Kaya, “Benim tahminlerim dışında tercih analiz programı var, direkt puan verecek. Şu kurum veriler neticesinde şu an puan aralığında kapatacak diyecek. Böylelikle daha net konuşabileceğiz. Sizden rica ediyorum, ücretli yardım edebilir misiniz diye sorular geliyor. Tüm yaptıklarım, yapacaklarım ücretsizdi. Her zaman ücretsiz kalacak!” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu