Gündem

SAMS 13 Hemşireyi Mezun etti

Suriye Amerikan Doktorlar Derneğinin (SAMS), Suriye’nin İdlib ili kırsalında açtığı enstitüsünden 13 hemşire 2 yıllık eğitimlerini tamamladıktan sonra mezuniyet belgelerini almaya hak kazandılar. Suriye’deki iç savaş boyunca Beşşar Esed rejimi ve Rus saldırılarıyla yüzlerce sağlık merkezi hedef alındı. Bu saldırılarda çok sayıda sağlık çalışanı ya hayatını kaybetti ya da ülke dışına kaçmaya mecbur kaldı.

Amerika’da yaşayan Suriyeli doktorların kurduğu SAMS, İdlib’deki iç savaş mağduru halkın sağlık hizmetlerinden geri kalmaması için 2014’te Halep ilinde kurduğu enstitüden şu ana kadar 374 hemşireyi eğitimlerinin ardından mezun etti. Enstitüde, 10 uzman tarafından eğitim veriliyor. Ayrıca Enstitüde, ebeliğe giriş, doğum bilgisi, yoğun bakım hemşireliği, anne-çocuk sağlığı ve klinik uygulama gibi dersler de yer alıyor.

SAMS Enstitü Müdiresi Hesna Sattuf, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 hemşireyi 2 yıllık hızlandırılmış eğitimden sonra mezun ettiklerini aktardı. Sattuf, “Mezun olan hemşireler daha sonra bölgedeki üniversitelerde eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilecek. Ayrıca hemşireler aldıkları diploma ile hastanelerde ve sağlık merkezinde çalışabilecek.” diye belirtti.

Mezun olan hemşirelerden Betül Abed de hayatının en güzel günü olduğunu söyledi. Abed, “Bugün emeklerimin karşılığını aldım. Toplumda verimli olmayı ve tüm hastalara iyi bir şekilde hizmet etmeyi umuyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat