Personel Maaşları

Sağlık Personelinin Nöbet Ücretleri Gündemden Düşmüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, devlet memurları için Ramazan Bayramı tatili dokuz gün olarak duyurulmuştu. Sağlık personeli dokuz günlük bayram tatilinde görevlerinin başında olacak.

Sağlık Bakanlığı’nın bayramda sağlık hizmetlerinin aksamayacağına dair 81 ilin sağlık müdürlüklerine ilettiği genelgede 24 saat hizmet sunum esasına göre sürdürülmesi için alınacak tedbirler yer aldı. Genelgeye göre, mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde acil hasta ve yaralılara bir an evvel ulaşılması, ilk ve acil müdahalenin yerinde yapılması, hastaların tıbbi durumlarına uygun acil servislere nakli, tıbbi müdahale ve tedavinin etkin bir şekilde sağlanmasının bir zorunluluk olduğun altı çizilerek; “Hastanelerin acil servislerinde, laboratuvar, görüntüleme ve diğer teşhis ve tedavi birimleri ile hasta yatırılan tüm kliniklerde yeterli insan gücü, tıbbi donanım bulunacak” ifadeleri kullanıldı.

Fakat bayram boyunca sağlık personelinin alacağı nöbet ücreti miktarı tepkiyle karşılandı. Öte yandan normal zamanlarda nöbet ücreti saatlik 64 TL olan hemşireler, bayramda saatlik 80 TL, 109 TL alan hekimler ise bayramda 137 TL alacak. Bayram süresince tutulan icap nöbetleri içinde hemşireler saatlik 32 TL, hekimler 55 TL alacak. (Cumhuriyet-Merve Kılıç)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu