Gündem

Sağlık Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinden Kesitler

Bugün saat 11.00 ‘de TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan Sağlık Bakanlığı Bütçe görüşmelerinden kesitler aktarılmaya başlandı.

Bütçe görüşmeleri hakkında İYİ Parti Grubu adına İstanbul Milletvekili Abdul Ahat Andican kürsüye çıktı. Tıp fakültelerinin borç içerisinde yüzdüğünü ve borçlarını ödeyemediklerini aktaran Andican, tıp fakültelerinin, üniversitelerin kalitesi tutturulmadığı sürece mezun edilen doktorların da kalitesinin yükseltilemeyeceğini söyledi.

Andican, “Çalışanlara cüzi iyileştirmeler yaparak bunun önüne geçmek mümkün değildir. Onların çalışma şartlarını, ekonomik şartlarını ve ortamlarını dünya standartlarına uygun hale getirme zorunluluğu vardır.” dedi.

AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Türkiye’nin salgın sürecinde 300’e yakın ülkeye sağlık yardımında bulunduğunu söyledi.

Kırkpınar, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, AK Parti iktidarları döneminde her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Türkiye’nin çağ atladığını belirterek şöyle konuştu:

“Gelirleri Türkiye’nin on katı olan ABD, İspanya, İtalya gibi ülkeleri gördük. Hastalarını nasıl ölüme terk ettiklerine şahit olduk. Ama Türkiye o süreçte şehir hastaneleri ve sağlık altyapılarıyla adeta tarih yazdı. Türkiye sadece vatandaşlarına değil yabancı ülkelere de tıbbi cihaz ve ilaç yardımında bulundu. Ülke olarak 142 ülkeden vatandaşlarımızı uçak ambulansla getirmenin onurunu yaşadık. Salgın sürecinde 300’e yakın ülkeye sağlık yardımında bulunduk. Hiçbir hastamız bu dönemde tedavide sıkıntı yaşamadı.” dedi.

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, Mersin’deki kamu hastanelerinde 2003 yılında 2 bin 300 olan yatak sayısının 3 bin 98’e ulaştığını söyledi.

Taşkın, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığının yatırımlarına değinerek, “Yapılan yatırımlarla birlikte 2003 yılında koğuş sistemiyle hizmet veren kamu hastanelerinin 2 bin 300 olan yatak sayısı, 2 bin 107’si nitelikli yatak olmak üzere 3 bin 98’e çıkmıştır.” dedi.

2003 yılında Mersin’de görev yapan hekim sayısının 347 olduğuna, bu rakamın şimdi 978’e çıktığına işaret eden Taşkın, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şiarıyla hareket ettiklerini, tek gayelerinin vatandaşlara daha kolay ve ucuz hizmet vermek olduğunu belirtti.

İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur ise sağlıkta şiddetin arttığını, belirterek açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bakın ‘Omicron’ kapımıza kadar, Yunanistan’a kadar geldi, bununla ilgili yeni bir salgın stratejimiz var mı? Bunları da bizimle paylaşın lütfen. BioNTech etkinliğinin 6’ncı aydan sonra azaldığına dair yayınlar var. Dünya 3’üncü dozu aşılıyor; biz 3’üncü doz ne olacak bununla ilgili bilgi almak istiyoruz. TURKOVAC’ı bekliyorsanız da büyük hata yapıyorsunuz. Sağlık çalışanlarına verilen ek ödemeler şaka gibiydi. Meslektaşlarımızın haklarını koruyamadınız. 39 branşta 800 bin sağlık çalışanı bekliyor. Sağlık çalışanına en çok ihtiyaç olan dönemde neden yapmadınız bu atamaları, bunu soruyoruz. Şehir hastanelerine bu yıl ödenen parayla 10 bin lira maaşla 136 bin sağlık çalışanı istihdam edebilirdik.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu