Sendika

Önder Kahveci: “Kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözü hayata geçirilmelidir”

Önder Kahveci açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

“Mart ayı enflasyon rakamları açıklandı. Buna göre mart ayında mal ve hizmet fiyatlarına ortalama %5,46 zam geldi. Üç aylık enflasyon toplamda %22,8 oldu.

Yıl başında memur ve emeklilerin maaşlarına 6 ay için %7,5 zam yapılmıştı. Üç ayda memur ve emekli maaşlarına yapılan zammın tam 3 katı enflasyon oluştu.

 

Daha üçüncü ayda, 6 ay için yapılan maaş zammını 3 kat aşan ve yıllık verilmesi öngörülen zam oranını da 2’ye katlayan bir enflasyonla karşı karşıyayız. Memur ve emeklilerimizin bu şartlarda aylık geçimini sağlaması mümkün değildir.

 

Geçen her an kamu çalışanlarının aleyhine işlemekte, maaşlar enflasyon karşısında hızla erimektedir. Ocak-Mart arasında maaşlar resmi olarak %15,3 yani, 1044 TL erimiştir. Alım gücündeki bu azalma cebimize daha yüksek oranlarda yansımaktadır.

 

Ramazan ayında bulunduğumuz şu günlerde ailenin harcaması da normalin üzerinde artmaktadır. Gerek maaşlardaki erime gerekse 2022 yılının geri kalanında beklenen enflasyon dikkate alınarak kamu çalışanlarına tatminkâr ve gerekçi bir uygulamaya geçmemiz gerekmektedir.

 

Bu nedenle ortaya çıkan erimeyi zamanında telafi etmek adına, mahsuplaşma için 6 ay beklenmeden, her ay ortaya çıkan farkın maaşlara yansıtılması ve üzerine refah payı ilave edilerek kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmeyeceği sözü hayata geçirilmelidir.”

Bir Yorum

  1. 3600 Ekgösterge tüm lisans mezunu 1/4 dereceye gelen sağlık çalışanlarına verilmiştir. Ancak; Sınıf ayrımı yapılarak, 2200,1/4, 30+Hizmeti olan GİHS sınıfındakilere verilmedi. (Bilgisayar İşl. VHKİ,Şef Memur v.b.) Adaletin sağlanmasını teminen sendikamız TSS haklı adalet mücadelemiz sürecek mi? Sağlık çalışanları bir ekip değil mi? Sağlık çalışanları arasında bu adaletsizlik nedir? Bu konuda mağduriyetimizi giderecek bir son dakika gelişmesi olacak mı? Bu konuda Sn. Başkanım Önder KAHVECİ’den bilgi verilmesini arz ve istirham ederim. 23/09/2022 SAYGILARIMLA HEP BİRLİKTE ELELE MÜCADELEYE*SAĞLIK VE MUTLULUKLA ESEN KALINIZ*

  2. GİHS Bilgisayar İşletmeni memur Şef v.d. Lisans Mezunu, 1/4, 30+ yıl hizmet Sağlık çalışanlarına 2200’den 2800’e değil3600’e yükseltilmelidir. Bu konuda mücadelemi hangi noktada.. Son dakikada Bir gelişme olacak mı? Sn. Başkanım Önder Kahveci bey’e soruyorum. Hak ve adalet içi mücadele edilecek mi? Saygılarımla; HEP BİRLİKTE ELELE SENDİKAL MÜCADELEYE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat