featured

Modern Hastane Sayısıyla Türkiye Avrupa Lideri

Türkiye’de sağlık alanında yatırımlara hız verilirken bir yandan da dijitalleşme süreci hızlandırıldı. Dijital hastane bakımından HIMSS mükemmeliyet seviyesi olan hastane sayısında artış yaşandı.

Avrupa’da yalnızca 5 hastane 7 seviyeye ulaşırken, Türkiye’de Tire Devlet Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi, Ödemiş Devlet Hastanesi, Bahçelievler Devlet Hastanesi, Isparta Şehir Hastanesi, Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile Sakarya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yeni validasyon süreçlerini eksiksiz yerine getirerek seviye 7 olan “Dijital Hastane” unvanı aldı.

Türkiye’de kısa süre içerisinde 14 ağız ve diş sağlığı merkezi seviye 6 olarak tescil aldı. Bu artış sonrasında Türkiye’de 66 hastane validasyonunu tamamlayarak 6.seviyeye geldi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Aydın Antalya’daki “HIMSS Eurasia Sağlık Bilişimi ve Teknolojileri Konferansı ve Fuarı”na katıldı. Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamalarda, “Türkiye’nin 2000’li yıllardan sonra sağlık hizmetinde ve sağlık sisteminin güçlendirilmesinde önemli atılımlar yaptığını söyledi.”

“Bu atılımların, kaliteli insan gücünü yetiştirmekten, altyapıyla donanımı güçlendirmekten ve bunların arasındaki etkileşim sistemini kurmaktan geçtiğini aktaran Aydın, “İçinde bulunduğumuz çağda bu etkileşimi en etkili, kısa sürede en doğru yapan bilişim teknolojilerini iyi kullanmak gerekiyor.” dedi.

TÜRKİYE SAĞLIKTA DÜNYADA ÖNCÜ ÜLKELERDEN

Sağlık Bakan Yardımcısı Aydın, sağlık söz konusu olduğunda bilişim teknolojilerinin de giderek önem kazandığını belirterek şu ifadelere yer verdi:

“Hem hasta hem çalışan güvenliği açışından doğru ve hızlı tanı koyma açısından ileri teknolojileri kullanıp tedavi etme açısından bilişim teknolojilerine çok büyük ihtiyacımız var. Türkiye sağlıkta dünyada birçok ülkenin önüne geçmiş durumda. HIMSS, sağlıkta dijitalleşmeyi ölçen bir sivil kuruluş. Türkiye’deki hastanelerimiz açısından bakıldığında en üst seviye olan seviye 7’de 7 hastanemiz var. Seviye 6 konumunda ise 66 hastane mevcut. Bu anlamda lideriz. Türkiye’nin dijital yeterlilik sertifikası almış hastane sayısı Avrupa’dakinden daha fazladır. Dijitalleşme ve HIMSS sertifikasyonu almış hastanelerimizin çok olması sağlık turizmine ve bu alanda kaynak aktarılmasına katkı sağlayacaktır.”

Modern Hastane Sayısıyla Türkiye Avrupa Lideri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir