Personel MaaşlarıGündem

Memura %30-35 Kümülatif Zam Yapılacağı Söylenmişti.. Maaşa Etkisi Ne? Kümülatif Zam Nedir?

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda memur  ve memur emeklilerinin alacağı zam ile ilgili toplu sözleşmede ek protokol düzenlenmesinin yapılacağı, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile yüzde 35 arasında değişen kümülatif artış oranları ile enflasyon farklarından oluşan zam yapılacağı aktarılmıştı.

mas

Kümülatif Zam Ne Demek?

Kümülatif kelime anlamı olarak birikerek artması yani verilerin birikerek üst üste toplanması demektir. Yani elde bulunan herhangi bir verinin birikmesi üzerinden toplanması ile ortaya çıkan durum şeklinde de ifade edilmektedir. Kümülatif zam artışı ise iki yıl içerisinde ocak ve temmuz aylarında yapılacak olan artışın toplanıp tek seferde yapılması anlamına geliyor.

Kümülatif  Zam Maaşı Nasıl Etkileyecek?

6. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinin ardından memur ve memur emeklisinin ayrıntılı maaş artışları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayımladığı tabloda verilmiştir. Sendika üyesi bekar bir hemşirenin(1/4) 2021 temmuz maaşı 6.334 iken yapılacak olan zam ile birlikte 2022 ocak-haziran maaşı 7.047 olması bekleniyor.

maas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat