Kurtulamaz Diyorlardı ECMO Ekibi Hayatını Kurtardı

Kurtulamaz Diyorlardı ECMO Ekibi Hayatını Kurtardı

Hamileliğin 31. haftasında Covid-19 hastalığına yakalanıp durumu hız kesmeden ağırlaşan Nida Pelit İstanbul’un Gebze ilçesindeki bir özel hastaneye kaldırıldı. Nida Pelit’in solunum cihazına bağlanmasının ardından tedaviye yanıt vermediği fark edildi. Ve akciğerleri iflas etmeye başladı. Nida Pelit’in kalan tek ümidi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ECMO Ekibi oldu. Ekibin durumu değerlendirmesinin ardından tedavi yöntemini yapay kalp akciğer cihazı olarak belirleyip Nida Pelit’i sağlığına kavuşturmayı amaçladılar. ECMO ekipleri zamanla yarışıp yarım saat içinde Nida ve bebeğini kurtarmak amacıyla hemen cihaza bağlayıp Kartal’daki Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesine naklettiler. Kurtulamaz Diyorlardı ECMO Ekibi Hayatını Kurtardı!

Mihra bebek vücut ve organlarının gelişimini tamamlayabilmesi için anne karnında 10 gün bekletildi. Ardından doktorlar Türkiye’de bir ilke imza atarak Covid-19 hastası bir hamile kadını ECMo cihazı ile sezaryen doğumu başardılar. Bebeğin doğumu prematüre olduğundan dolayı Hastanenin yeni doğan yoğun bakım servisinde gözlendiğinin ardından normal servise taşındı.

İçindekiler

“Bazı Gebe Hastalarda Hastalık Ölümcül Olabiliyor”ecmo 2

Covid-19 1.doz aşısı uygulandıktan sadece 11 gün sonra PCR testi pozitif çıkan Nida  Pelit’in durumunu aktaran ECMO ekibinden Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Mustafa Mert Özgür açıklamalarında “Ülkemizde maalesef gebelerde aşılanma oranı hala düşük. Bazı gebe hastalarımızda da hastalık ağırlaşabiliyor ve ölümcül boyutlara ulaşabiliyor. Bu hastalar ağırlaştığı zaman genelde doğum sonlandırılır ve eğer akciğer yetmezliği ileri evredeyse ECMO tedavisi için bize danışılır ve hastanın durumunu değerlendiririz. Hasta uygunsa ECMO tedavisine karar verebiliyoruz. Daha önce de onlarca lohusa hastamızı bu şekilde tedavi ettik ve taburcu ettik. Bu cihazın görevi, Kovid-19 enfeksiyonuna bağlı ileri akciğer harabiyeti gelişen hastalarda, akciğeri bir nevi by-pass etmek ve o görevi bu cihaza bırakmak aslında. Bu hasta bize danışıldığı zaman ise açıkçası hem anne, hem de bebeğin hayatı dakikalarla sınırlıydı. Gebeliği o anda sonlandırsak bebeği kaybederdik, akciğer gelişimini tamamlamamıştı. Anne de o halde bir ameliyatı kaldırabilecek durumda değildi. O nedenle hızlıca karar alarak hastayı bu şekilde ECMO’ya bağladık ve ardından da hastanemize getirdik” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de İlk Kez Bu Cihaz Altında Doğumu Gerçekleştirdik

Nida Pelit’in ağır tedavisinin ardından perinatoloji bölümü ve kadın doğum uzmanlarının da değerlendirmesi ile ECMO cihazına bağlıyken sezaryen ameliyatına alındığını anlatan Opr. Dr. Özgür, Pelit’in kalan tedavisini sürdürebilmesi için gebeliğinin sonlandırılması gerektiğini belirterek açıklamalarına şu şekilde devam etti “Bebeğin akciğer gelişimini tamamlamasının ardından hem annenin, hem de bebeğin hayatını idame ettirebilmesi için doğumun yapılmasına karar verdik ve Türkiye’de ilk kez bu cihaz altında doğumu gerçekleştirdik. Bebek kısa bir yoğun bakım sürecinden sonra, hayati fonksiyonları ve genel durumunun iyi olması nedeniyle servis takibine alındı. Anne ise bu süreçten sonra yaklaşık 30 gün daha ECMO tedavisini almaya devam etti. Akciğerleri zamanla toparladı ve yaklaşık 1 hafta önce anneyi de cihazdan ayırdık. Solunum cihazına bağlılığını tamamen ortadan kaldırdık. Şu anda kendi yemeğini de kendisi yiyebilir durumda. Birkaç gün içinde de servise alacağız. Dünyada da daha önce Kovid enfeksiyonu geçiren gebe hastalarda (doğum sonlandırılmadan) ECMO tedavisi uygulanması, birkaç vaka ile sınırlı. Biz hem bu açıdan hem de lohusalardaki ECMO vakalarımızı da yayınlamayı düşünüyoruz. Yani Türkiye’de ilk vaka olduğu için, dünyada da birkaç vakadan biri olduğu için tıp dünyası ile paylaşacağız elbette.” dedi

Bizim İçin de İlk Kez Karşılaştığımız Bir Vaka Oldu

Genç anne Nida Pelit’in 40 gün süren ECMO tedavisi boyunca elinden geleni ardına koymayan Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Anestezi ve Reanimasyon ekibinden Uzm. Dr. Ece Altınay ise açıklamalarında: “Bu süre boyunca hastamızın akciğerlerinin düzelmesi beklendi. 40 gün sonra ECMO cihazından ayırarak bir iki gün de mekanik ventilatörde takip ettik. Sonrasında solunum cihazından da ayırarak tamamen düşük akım oksijen altında trakeostomi (boyundan açılan tüp) ile takip etmeye başladık. Şu anda rehabilitasyon aşamasında. Bizim için de ilk kez karşılaştığımız bir vaka oldu. Çünkü bugüne kadar ECMO altında sezaryen yapılan bir hasta olmadı Türkiye’de. Dünyada da oldukça az sayıda örneklerini gördük. Bu hastamızda yaklaşık 10 gün kadar bebeği anne karnında yaşatıp yine yapay kalp akciğer makinesi altında sezaryenini sağladık.” ifadelerini kullandı.

Eşinin Sadece 2 Saati Var Yoksa Eşinizi ve Bebeğinizi Kaybedebiliriz

Henüz 5 yıllık evli olduklarını söyleyen Anıl Pelit ise Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi ekiplerine minnettarlığını dile getirmekte dahi zorlandı. Kurtulamaz Diyorlardı ECMO Ekibi Hayatını Kurtardı. Ayrıca iki yaşında bir oğlu daha olduğunu söyleyen Pelit, ailede herkesin aşılı olduğunu, eşinin de kadın doğum uzmanının takibinde onun önerdiği zamanda ilk doz aşısını yaptırdığını aktararak ” İlk doz aşısından 11 gün sonra Kovid’e yakalandı. 5 gün içinde yoğun bakıma alındı ve entübe edildi. Oradaki doktoru yüzüme bakarak ‘Eşinin sadece 2 saati var, ECMO ekipleri bu süre içinde gelemezse eşinizi ve çocuğunuzu kaybedebiliriz’ dedi. Koşuyolu ECMO ekibi Gebze’deki hastane ile görüştü ve bir mucize gibi çok hızlı bir şekilde geldiler. 20 dakikada falan hastaneye gelmişlerdi. Ben daha anne babayı arayana kadar, onlar hastanedeydi. Bir de oğlumuz var, oğlumuz için bekledik, sabrettik. Allah’a şükür yakın zamanda da inşallah kavuşacağız. Bebek iyi, herhangi bir problemi yok. Koşuyolu Hastanesi’ndeki doktorlarımızın sayesinde, eşim ve çocuğuma kavuştum. Sözlerle anlatamayacağım kadar minnettarım hepsine” diye belirtti.

Kurtulamaz Diyorlardı ECMO Ekibi Hayatını Kurtardı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir