Gündem

İngiltere’de Omicron Sebebiyle İlk Ölüm Gerçekleşti

İngiltere’de Omicron yayılmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamaya göre İngiltere Başbakanı Boris Jonhson Covid-19’un Omicron varyantı yüzünden Ülkede ilk ölümün yaşandığını aktardı. Başbakan Borris, Paddington civarlarındaki aşı kliğini ziyareti sırasında yaptığı konuşmada  “Ne yazık ki evet, Omicron vakaları hastaneye kaldırılıyor ve ne yazık ki Omicronlu en az 1 hastanın öldüğü doğrulandı.” ifadesini kullandı.

Omicron varyantıyla mücadelede güçlendirici aşıların önemine dikkati çeken Boris Johnson, “Bence bunun bir şekilde virüsün daha hafif bir versiyonu olduğu fikrini, bence bunu bir tarafa koymalı ve sadece nüfus içinde  hızlandığının farkına varmalıyız. O yüzden yapabileceğimiz en iyi şey, hepimizin güçlendirici aşılarını alması.” ​​​​​​​ diye belirtti.

İngiltere’de Bu Ayın Sonuna Kadar Yaklaşık 1 Milyon Omicron Vakası Görülebilir

i̇ngiltere'de omicron sebebiyle i̇lk ölüm gerçekleşti

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Omicron varyantının, diğer varyantlardan çok daha hızlı yayıldığına dikkat çekerek, İngiltere’de Omicron varyantının yayılması yüzünden bu ayın sonuna kadar yaklaşık 1 milyon Omicron vakası görülebileceğini ifade etti. Uzmanlar da Omicron varyantına karşı sert önlem alınmazsa ülkede 25 bin ila 75 bin kişinin hayatını kaybedebileceğinin altını çizmişti. Hükümet, Omicron nedeniyle evden çalışma, kapalı alanlarda maske takma ve gece kulüpleri gibi yerlerin girişinde aşı pasaportu önlemlerini hayata geçirme kararı alınmıştı.

Ülkede dün 1239 Omicron vakası görülmüş, varyantın tespit edilmesinden bu yana en yüksek günlük artışla ülkedeki toplam Omicron vaka sayısı 3 bin 137’ye çıkmıştı. İngiltere, 170 bin ölümle Avrupa’da Covid-19 kaynaklı en çok ölümün görüldüğü ülkelerin arasında bulunuyor.

Londra (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu