Sağlık Makaleleri

İmplant tedavisi ne işe yarıyor? Tedavi süresi ne kadar?

Diş implantı (implant tedavisi) nasıl uygulanır sorusuna da yanıt verebiliriz. İmplant uygulanacak hastanın genel sağlık kontrolü yapılması, ilk aşamadan çok büyük değer kazanır. Bu ağız için muayene işlemini de kapsar. 3 boyutlu radyografik görüntüler kullanılarak dişin implant ile olan uygunluğu kontrol edilir. Bu görüntüler sayesinde milimetrik ölçümler de yapılır. Hangi uzun ve çapta implant kullanımının daha uygun olacağı bu şekilde karar verilir. Ön planlama işlemi sonrasında lokal anestezi altında işlem aşamasına geçilir. Çene kemiğinde implantlar için yuvalar açılmaktadır. Bu yuvalar implant yerleşimi sonrasında dikiş atılarak sonlandır. Operasyon sonrasında  1 hafta itibari ile kontrol muayenesi ve dilişlerin alınma işlemi yapılır.

İmplant tedavisinde en önemli aşamanın ilk muayene olduğunu söylemek gerekir. Gerekli olan muayeneler ağız ve diş cerrahları tarafından yapılır. Hastanın genel sağlık durumu değerlendirme aşamasından sonra ağız içi muayene yapılması da son derece önemlidir. Hastanın tedaviden beklentileri ve 3 boyutlu görüntüler değerlendirilir.

İmplant tedavisinde estetik değerlendirme de son derece önemlidir. Hastaya en uygun üst yapımı seçimi ancak bu şekilde meydana gelir. Bu işlem olduğu gibi cerrahi bir işlemdir. Alanında uzman olan ve yeterli donanıma sahip çene cerrahları tarafından uygulanması gerekir. tedavi sonrasında yaşanacak geri dönüşü olmayan problemlere sebebiyet vermemek adına dikkat edilmesi gerekir.

i̇mplant tedavisi

İmplant uygulaması yararları nelerdir?

İmplant diş uygulamasının yararları son derece fazladır. Genel anlamda diş sağlığı, estetik açıdan iyi bir görüntü için diş hekimleri tercih edilir. Yeterli sayıda diş bulunmadığı noktada, protez kullanmak zorunda kalınır. Komşu dişler kesilerek yapılan köprü tedavisine göre son derece etkilidir. İmplant süresi, implant yapılacak diş sayısına göre farklılık gösterse de ortalama olarak implant başı 10 dakika gibi bir süre gerekir.

Tam anlamı ile tedavi süresi ise her hasta için başka olabilir. Bazı vakalarda all on four implant uygulaması ile aynı gün protez aşamasına geçmek söz konusu olur. Bazı hastalar için ise ek cerrahi işlemler gerekli olan bilir. Üst çenede ortalama 3 ay, alt çenede ise ortalama 2 ay kemiklerin birleşmesi beklenir. Üzerine porselen kaplama yapılır. İnce ya da yetersiz yükseklikte kemik varlığında ek işlemler uygulanmış ise, bekleme süresi 6 aya kadar uzar.

Her hastaya bu tedavi yapılır mı sorusu da merak edilen önemli bir konudur. Kontrol altında olmayan önemli bir sistematik hastalık varsa, bu noktada sakınca olabilir. Cerrahi implant öncesinde her hastanın sağlık geçmişi bilinmelidir. Büyüme gelişimi tamamlanması bu işlem için elverişli olma noktasında çok önemlidir. Kemik gelişiminin tamamlanması kadınlar için 15 16 erkekler için 17 18 yaşa denk gelir. Yaşlılık durumu ise herhangi bir risk getirmez. Bu noktada implant tedavisi süreci ve daha fazlası için uzman hekimleriniz ile görüşme yapabilirsiniz. Aynı zamanda sitemizde çok etkili ve güncel bilgiler yer aldığını da dile getirmek gerekiyor. Tedavi konusunda bilgi alma ve süreç değerlendirmek için bizi takip edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu