Güner Sönmez Açıkladı “Eskisi Gibi Olmayacak”

Güner Sönmez Açıkladı “Eskisi Gibi Olmayacak”

Ana branşı radyoloji olan Prof. Dr. Güner Sönmez, kendi sosyal medya hesabından Covid-19’un yeni varyantı Omicron hakkında açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarında ”  Omicron varyantı nedeniyle salgında en başa mı döneriz? Böyle bir şey mümkün değil. 2 yıllık pandemi tecrübemiz var. Elimizde Paxlovid, Molnupiravir, Fluvoksamin gibi etkili ilaçlar var. Aşılar var. PCR testi ile bu varyantı tespit edebiliyoruz. Yeni bir virüs çıkmadı.” ifadelerini kullandı.

Omicron varyantının etkilerine dikkat çeken Sönmez ” Omicron varyantının daha ağır hastalık oluşturduğuna ve aşının etkisini azalttığına dair bir kanıt yok elimizde henüz. Delta varyantında da gördük; aşının semptomatik enfeksiyondan koruyuculuğu azalsa da, ağır hastalıktan koruyuculuğunda önemli bir azalma olmadı. ” dedi.

Açıklamalarında, İsrail Sağlık Bakanlığının ifadelerine yer veren Prof. Dr. Güner Sönmez ” Dün G. Afrika sağlık otoritelerinin yaptığı açıklamanın bir benzerini bugün İsrail Sağlık Bakanlığı’nın Kamu Hizmetleri Başkanı Dr. Sharon Alroy-Preis yaptı; “yeni varyantı kapmış aşılı kişiler genellikle hastalığı hafif geçiriyor” ” diye belirtti

Omicron Varyantının görülen belirtilerine de yer veren Sönmez ” Hong Kong’da saptanan 3 Omicron vakasının ikisinde hiç belirti yok, birinde sadece boğaz ağrısı var. Portekiz’de görülen 13 Omicron vakasının çoğu hastalığı asemptomatik geçiriyor. Belirti gösterenlerde ise şikayetler hafif. ” dedi.

Ayrıca ulusal bir haber şirketi olan Reuters’in Omicron varyantı ile ilgili ifadelerine de kendi açıklamalarında yer vererek noktayı koydu.

 

Güner Sönmez Açıkladı “Eskisi Gibi Olmayacak”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir