Sendika

Sa-HaDer, “Kademeli Geçişle Ünvan Değişikliği” İçin Bakanlığa Başvurdu

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği(Sa-HaDer) Ankara İl Temsilcisi Üzeyir Onur Söylemez, “Kademeli Geçişle Ünvan Değişikliği” projesinin bittiğini duyurmasının ardından Sağlık Bakanlığına fiziki olarak başvuruda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’ne üst yazı yapılan Sa-HaDer “Kademeli Geçişle Unvan Değişikliği” önerisinde şu ifadelere yer verildi:

“Lisans tamamlama programları sonrası Sağlık Bakanlığı bünyesinde personel unvan değişikliği mağduriyeti arttığı aşikârdır. Sadece lisans tamamlama da değil, çalışırken idealindeki farklı üst öğrenimi kazanmış ve bitirmiş olan personeller, diploması olduğu halde bunu özlük haklarından faydalanamayıp aynı okullardan mezun olanların yıllardır farklı unvanlarda istihdam edilerek çalıştırılması ile de artmış unvan değişikliği talebi karşılanmamakta ve yıllar içerisinde yığılma oluşturduğu izlenmektedir.

Personel ihtiyacına ve talebe göre hizmet yılı kıdeminden daha yüksek kadro derecesi olmadığı için bekleyen personele kademeli olarak unvanları verilerek yeni bir Unvan Değişim Sistemi gerçekleştirilebilir.

Mevcutta var olan sistemde yetersiz kadro sayısının açılması ve mülakata bağlı alımın yapılması sebebi ile giderek artan talep için hem yetersiz hem de şeffaflık açısından uygun değildir. Sınav takvimlerinin belirsizliği ve sınavdan sonra talebe cevap veremeyen az sayıda kadro için birçok kişinin mağdur edilmesine neden olmaktadır. Öte yandan düzenli bir sınav periyoduna sahip olmadan açılan bu yetersiz kadrolara başvuru yapan insan sayısı da artmaktadır. Bu sebeple sınav ve mülakatın olmadığı kıdem ve hizmet yılının göz önünde bulundurulacağı, yeterli kadronun açılacağı ve açılan kadroların boş kalmayacağı yeni bir sistemin dizayn edilmesi gerektiğine inanıyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünde, Aile Bakanlığında, üniversiteler ve belediyeler gibi kurumlarda talep ile sınavsız unvan değişikliği yapıldığı malumunuzdur. Emsal olarak verilen kurumlarda sınavsız unvan değişikliği yapıldığı gibi Sağlık Bakanlığı için de bunun mümkün olması gerektiğini düşünüyoruz. Üstelik bu şekilde bir düzenlemeye gidilmesi durumunda pandemi ile mücadele eden sağlık meslek mensupları için ayrıca moral ve motivasyon kaynağı olacaktır.”

Bir Yorum

  1. Bence boş kadrolar yayınlanmalı ve hizmet puanı ve diploma notu önceliğine göre sınavsız yerleştirme ler yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu