DTÖ'nün Toplantısı Omicron Nedeniyle Ertelendi

DTÖ’nün Toplantısı Omicron Nedeniyle Ertelendi

Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) Salı günü Cenevre’de gerçekleştireceği Bakanlar Konferansı’nın Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron nedeniyle ertelendiği bildirildi.dtö'nün toplantısı omicron nedeniyle ertelendi

Dünya Ticaret Örgütü‘nün salı günü İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşecek olan Bakanlar Konferansı, Covid-19 sebebiyle ertelendi. Örgüt, son 4 yıldır bünyesinde gerçekleştirilecek en kapsamlı toplantı olması beklenen etkinliğin, ilk çıkış yeri Güney Afrika olan ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Omicron adı verilen Covid-19’un yeni mutasyonu nedeniyle ertelenmesine karar verildi.

En Önemli Sebeplerden Biri de Ülkelere Seyahat Yasağıydı

DTÖ’nün açıklamalarına göre toplantının erteleme kararının en önemli sebeplerinden biri de İsviçre ve diğer birçok Avrupa ülkesinin Omicron mutasyonunun ortaya çıkmasından dolayı ülkelerine yeni seyahat kısıtlamaları getirilmesiydi. Söz konusu kısıtlamaların delegelerin toplantıya katılımını zorlaştırdığı öğrenilirken, üye ülkelerin erteleme kararını desteklediği aktarıldı.

DTÖ’nün Cenevre’deki konferansında denizlerde aşırı avlanmayı önlemenin önemli bir yolu olarak görülen balıkçılık sübvansiyonları, Covid-19 aşısı ve ilaçları konusundaki patent ile fikri mülkiyet hakları gibi dünya kamuoyunu yakından ilgilendiren konuların ele alınması düşünülüyordu. Etkinlik, Covid-19’un yeni mutasyonu nedeniyle ertelenen ilk uluslararası organizasyon oldu.

Tokyo (İHA)

DTÖ’nün Toplantısı Omicron Nedeniyle Ertelendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir