Gündem

DELTA VİRÜSÜ

Delta Virüsü Nedir?

Bu virüsün neden olduğu salgınla maske, mesafe ve hijyen Covid 19  tedbirleri ile korunmaya çalışılmıştır. Toplumdaki bireylerin aşı olması ile salgınının kontrol altına alınabileceği düşünülmektedir. COVID-19 virüsünün etkin olduğu dönemde virüs mutasyona uğrayarak, varyantları ile karşımıza çıkarmaktadır. Virüsün diğer çeşitleri ise şu şekilde isimlendirilmiştir: Alfa (İngiltere), beta (Güney Afrika), gama (Brezilya), delta (Hindistan) ve epsilon (Kaliforniya) .

Bu varyantların bulaşma riski fazladır. Son verilere göre en yaygın görülmekte olan alfa varyantı iken, en hızla artanı ise  delta varyantıdır. Günümüzde uzmanlara göre, iki doz aşı uygulanmış kişiler, delta varyantından korunmaktadır. Ancak tek doz aşı, virüsten korunma için yeterli görülmemektedir. Ayrıca yapılan çalışmalara göre delta varyantı, alfa varyantından %60 daha bulaşıcıdır.

Kişiler, eğer kronik bir rahatsızlığa sahip değilse ve yaşlı değillerse, delta varyantı diğer varyantlar kadar risk taşımaktadır. Ancak bu virüsü diğerlerine göre daha hızlı yayıldığı için, daha fazla kişiye bulaşabilmekte ve bu nedenle aşılama yapılamadan birçok kişi taşıyıcı olmaktadır. Bu da daha fazla ölüm riskini beraberinde getirebilmektedir. Bu varyantta da diğer varyantlar için kullanılan koruma yöntemleri uygulanmaktadır. Bunlar; el hijyeni, sosyal mesafeye dikkat edilmesi, maske takma, iyi bir havalandırma sağlanması ve aşılanma gibi alınması gereken önlemlerdir.

delta 3

Delta Varyantı ve Varyantın Belirtileri

Bildiğimiz koronavirüs belirtileri ile çoğu noktada benzerdir. Bu belirtileri şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yüksek ateş,
  • Şiddetli öksürük,
  • Tat alma ve koku alma hislerinin zayıflaması,
  • İshal,
  • Mide bulantısı,
  • Kas ve eklemlerde ağrı,
  • Boğaz ağrısı,
  • Nefes alırken zorlanma hissi

Bu belirtiler, koronavirüsün diğer varyantlarında olduğu gibi bu varyantında da benzer şekildedir. Bununla birlikte bu varyantıyla enfekte olan kişilerde, baş ağrısı ve burun akıntısı gözlemlenmiştir. Yukarıdaki belirtilerden birkaç tanesini kendisinde gözlemleyen kişiler, en yakın sağlık kuruluşuna gerekli önlemleri alarak giderek, koronavirüs testi yaptırmalıdır. Bu hem kişinin kendi sağlığını hem de toplum sağlığını korumak için son derece mühimdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu