Delta Hamileler İçin 5 Kat Daha Riskli

Delta En Çok Onları Etkiliyor

Delta varyantıyla ilgili son yapılan güncel araştırmalara göre Delta En Çok Onları Etkiliyor olduğunu aktarıldı.. Prof. Dr. Ercan Baştu açıklamalarında, ‘‘Dünyada yapılan tüm araştırmalar Delta varyantının hamileler için ölümcül olabileceğini ortaya koyuyor. Delta varyantı ile birlikte ölü doğum oranları da arttı. Hamileler sosyal medyaya değil, kanıta dayalı bilime inanmalı’’ ifadelerini kullandı.

Pek çok bilinmezi olan Covid-19 pandemisinin başlangıçta hamileleri pek etkilemediği söylense de Delta varyantının hakim olmasıyla birlikte durumun tam tersi olduğu ortaya çıktı. Tüm dünyada enfekte olan hamileler hastalığı ağır geçirmeye başlarken, özellikle daha önceden vücudunda pasif bir şekilde hastalığı bulunanlar, obezite sorunu yaşayanlar hastalığın ölümcül etkileri ile karşı karşıya kaldılar.delta en çok onları etkiliyor

2020 Ocak ayından itibaren aşının kullanıma girmesi ile birlikte yapılan çalışmalarda aşının hamile kadınlara ve bebeklerine olumsuz bir etkisinin olmadığı, korona virüsün daha büyük bir risk faktörü olduğu bilim insanlarınca defalarca ve Delta En Çok Onları Etkiliyor olduğu vurgulandı.

Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberde, ‘‘Gebelikte inaktif ve mRNA aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde gebelere aşı uygulaması tavsiye edilmektedir. Aşılar gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabilir’’ denildi.

‘‘Sosyal Medyaya Değil, Bilime İnanın’

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ercan Baştu, aşı konusunda hamilelerin kanıta dayalı bilimsel bilgilere inanmaları gerektiğini ve Delta En Çok Onları Etkiliyor olduğunu belirterek, “Ne yazık ki aşılama konusunda bilimsel verileri baz almak yerine bilimsellikten uzak, kanıta dayalı olmayan, sosyal medya mecralarında bulunan haberler ışığında aşı olmak istemeyen hamileler mevcut. Bilimsel verilere baktığımızda ise ABD’nin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) son dönem paylaştığı iki araştırmanın sonuçları çok çarpıcı” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Baştu, “CDC’nin paylaştığı birinci araştırma, ABD’nin Missisiphi eyaletine Mart 2020 ve Ekim 2021 tarihleri arasındaki hamilelik ölüm verilerine dayandığını vurguladı. Eyalette 19 aylık dönemde bin 637 kadın korona virüse yakalandı. Bu kadınlardan 15’i hayatını kaybetti.delta en çok onları etkiliyor

Mart 2020’den Haziran 2021’e kadar hamile kadınlar arasında 6 ölüm bildirildi. Sayı, Temmuz-Ekim 2021 arasındaki Delta döneminde hızla arttı ve hamile kadınlar arasında 9 ölüm olarak bildirildi. En çarpıcı bilgi ise hiçbirinin aşılanmamış olmasıydı. Ölen 15 kadından 14’ünün altta yatan kronik bir hastalığı vardı. Bu nedenle virüsten daha ağır bir şekilde etkilendiler” diye konuştu.

“Delta Varyantı Ölü Doğum Oranlarını Artırdı”

Delta varyantına yakalanan hamile kadınların ölü doğum oranının daha yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Ercan Baştu, “Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından yapılan ikinci çalışmanın korona virüse yakalanan kadınlarda yapılan ölü doğum oranları üzerine olduğunu belirtti. ABD çapında Mart 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşmiş 1 milyon 200 bin doğumun verisi analiz edildi. Araştırma sonuçlarına göre 21 bin 653 kadın korona virüse yakalandığı sırada erken doğum yaptı ve bebeklerin 273’ü kaybedildi. Özellikle Delta varyantına yakalanmış hamilelerin ölü doğum oranlarının daha yüksek olduğu aynı çalışma ile ortaya konuldu” diye konuştu.
Prof. Dr. Ercan Baştu, bu iki çalışmada ortaya çıktığı gibi hamilelerin Delta varyantının ölümcül etkilerinden hem kendilerini hem de bebeklerinin hayatını korumak için aşılanmanın kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Delta En Çok Onları Etkiliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir