Sağlık Makaleleri

Çikolata Kisti/Endometriozis

Çikolata Kisti/ Endometriozis Belirtiler

Endometriozisin temel belirtileri;

  • Yoğun primer dismenore (ağrılı regl dönemleri)
  • Menarş sırasında veya hemen sonrasında yaşanan zayıflatıcı menstrüel pelvik ağrının şiddeti giderek artar. Endometriozisli hastalar menopoza kadar sürekli veya aralıklı olarak kronik ağrı yaşarlar.

Çikolata Kisti/ Endometriozis Teşhisi

Endometriozis, ilişkili ağrı, kısırlık, düşük yaşam kalitesi ve günlük yaşam, ilişkiler ve geçim kaynaklarına müdahale dahil olmak üzere kadınların yaşamları üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Bu olumsuz sekelleri hafifletmenin ilk adımı, altta yatan durumu teşhis etmektir. Birçok kadın için endometriozis teşhisine giden yol uzundur ve engeller ve yanlış teşhislerle doludur. Doğuştan gelen zorluklar arasında invaziv bir cerrahi prosedüre (laparoskopi) ve çeşitli semptomatolojiye dayalı altın bir standart yer alır ve ilk semptom başlangıcından cerrahi tanıya kadar 4-11 yıllık köklü gecikmeye katkıda bulunur.

Teşhis gecikmesini düzeltmenin, daha fazla hasta eğitimi ve bir kadın sağlık hizmeti sağlayıcısına zamanında sevk ve hastalığa doktor yaklaşımında bir değişiklik gerektirdiğine inanılır. Endometriozis kronik olarak ele alınmalı, öncelikle cerrahi bulgulara ve pelvik lezyonlara odaklanmak yerine pelvik ağrı ve/veya infertilite semptomları ile ortaya çıkan sistemik, inflamatuar ve heterojen bir hastalık olduğu göz önünde tutulmalıdır. Bu yaklaşımı kullanarak, endometriozisin semptomları, belirtileri ve klinik bulgularının klinik tanı ve erken müdahalenin ana itici güçleri olacağı tahmin edilmektedir. Bu faktörlerin pratik bir algoritmada birleştirilmesinin, endometriozis tanısını basitleştirmesi ve süreci daha fazla klinisyen ve hasta için erişilebilir hale getirmesi ve daha erken etkili yönetimle sonuçlanması bekleniyor.

çikolata kisti

Çikolata Kisti/ Endometriozis Tedavisi

Endometriozis ile ilişkili kısırlığın tedavisi üç modaliteye dayanmaktadır: tıbbi tedavi, cerrahi ve yardımcı üreme.

  • Tıbbi tedavi

Endometriozis ile ilişkili infertilitenin medikal tedavisi iki strateji izlemiştir: amenoreyi indüklemek amacıyla folikül büyümesinin baskılanması ve böylece müteakip fertiliteyi arttırmak amacıyla endometriotik lezyonların gelişimini ve büyümesini baskılamak; ve folikül büyümesi ve yumurtlamanın uyarılması. Gonadotropin salgılayan hormon agonistleri, progestinler, danazol veya oral kontraseptiflerle ovulasyonun baskılanmasının, endometriozisli kadınlarda doğurganlığı iyileştirmediği gösterilmiştir; gerçekten de, bu tür tedaviler daha çok hamileliği erteliyor ve yan etkileri ima ediyor gibi görünmektedir

·         Ameliyat

Endometriozis ile ilişkili kısırlığın tedavisinde cerrahi daha önce önemli bir rol oynamıştır. Cerrahi tedavinin etkinliği düşünülürken, hastalığın evresi (minimal/hafif, orta/şiddetli ve endometriomalar) ve alternatif tedavi modaliteleriyle karşılaştırıldığında sonuçları dikkate alınmalıdır.

·         Yardımlı üreme

Yardımcı üreme teknolojisi, patolojik üreme engellerini aşmak için bir tür hormonal folikül stimülasyonunu gametlerin hazırlanması ve işlenmesi ile birleştiren çeşitli tedavi yöntemlerini içerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat