Bakan Koca: TUS'ta Büyük Güncelleme

Bakan Koca’dan SMA Taramalarına Dair Açıklamalar

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca Dün yaptığı açıklamalarda SMA Taramalarından, ARGE Merkezinden, yerli aşımızdan ve bir çok konudan bahsetti. Açıklamalarında ” Turkovac aşımızın acil kullanım onayına başvurduğumuzu söylemiştim. Şimdi yine sevindirici olan yeni bir müjdeyi vermek istiyorum. Özellikle proje çalışmalarını tamamladığımız 50 bin metre kare büyüklüğünde olan aşı ARGE üretim merkezimizi önümüzdeki günlerde ihalesini yapacağız ” dedi.

Açıklamalarına devam eden Bakan Koca ” Dünyanın bu alandaki en gelişmiş ünite merkezinin inşaatını gelecek yıl sonunda bitirmekbakan koca'dan sma taramalarına dair açıklamalar istiyoruz. Dünyada bu anlamda bu altyapıyla bu büyüklükte ikinci bir yer olmadığını tahmin ediyorum. Ayrıca 700 dolar olan ilacın 30-35 kat oranında daha az maliyetle olan ilacı 3-4 hafta içinde vatandaşla buluşturacağız. Bu da üçüncü müjde olsun. 40 bin kişi ile ilgili KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personelinin alım süreci başlıyor. Yine mülakat yapılmadan 10 bin sürekli işçi alımı da yapılacak kura ile. Hemşire, ebe, terapist, sağlık fizikçisi vb. alanlarında alım olacak.” 

Son olarak ta Meclisin, Sağlık Bakanlığı’na ayırdığı bütçe hakkında konuşan Dr. Fahrettin Koca ” SMA taramalarını, evlilik öncesi ve yenidoğan olmak üzere hazırlıklarımızı tamamladık. Ülke sathında taramalarımız yıl bitmeden başlıyor. ” dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın diğer açıklamaları için buraya tıklayınız.

Bakan Koca’dan SMA Taramalarına Dair Açıklamalar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir