Fahrettin Koca'dan Meral Akşener'e Cevap Gecikmedi

Bakan Koca: TUS’ta Büyük Güncelleme

Bakan Koca: TUS’ta büyük güncellemelere, hizmet puanlarına, sağlık çalışanlarının fazla mesai saatleri ve 40 bin atamaya dair bir çok konuda açıklamada bulundu…

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı açıklamalarda, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda reform biçiminde değişiklikler yapmak istediklerini belirtti. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekilleri tarafından kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Fahrettin Koca, TUS değişikliği için şu ifadeleri kullandı: “Reform niteliğinde bazı değişiklikler yapmak istiyoruz. Mart ayındaki sınavda da geçerli olmasına çalışıyoruz. Yıl sonuna kadar bunu netleştirmek istiyoruz” dedi.

İçindekiler

HİZMET PUANI GELMELİ

Yeni planlamalardan söz eden Bakan Koca, “Uzmanlık sınavını revize etmemiz gerekiyor. Dershaneciliğin devre dışı kalmasısağlık bakanı koca “türkiye’ye seyahat edilmesine i̇zin verilmeyecek” gerektiği soruların çekirdek müfredattan sorulması gerektiği kanaatindeyim. Okul başarı puanının mutlak ilave edilmesi ve görev süresi yaptığı hizmet esas alınarak bir hizmet puanının ilave edilmesini düşünüyorum” diye ifade etti.

“Bunlara Giremediğini Düşünen Hekim Yurt Dışını Düşünüyor”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, nitelikli klinik sayılarının artırılması, üniversitelerle birlikte var olan kliniklerin daha da donanımlı hale getirilmesiyle birçok alanda yaygın bir eğitimin planlanması gerektiğinin altını çizdi. Bakan Koca açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: “Şu an hiç kimse öğrenciler özellikle TUS’u dört beş branş dışında tercih etmiyor. Bunlara giremediğini düşünen hekim yurt dışını düşünüyor. Köklü bir değişiklik yapmamız gerekiyor. Hem de uzmanlık sınavını revize etmemiz gerekiyor. Bunu da önümüzdeki sınava mutlak yetiştirmemiz gerekiyor. İstediği branşa girebilme ihtimalinin zor olmadığını görmeliler.” dedi

“Hedef 16 Saate İnmeli”

Açıklamalarında sağlık çalışanlarının fazla mesai sürelerine de değinen Bakan Koca “24 saat çalışmayı ben de insani bulmuyorum. Hedef 16 saate inmeli. Bunu bugünden yapamayabiliriz ama iki, üç yıl sonra bunun yapılabilirliğini şimdiden planlamamız gerektiği kanaatindeyim.” ifadelerini kullandı

40 BİN SAĞLIK PERSONELİ MÜLAKATSIZ ALINACAK

Bakan Koca, 40 bin sağlık personeli alımı ile ilgili , “KPSS puanına göre ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme ile mülakat yapılmadan 30 bin sözleşmeli sağlık personelinin alım süreci başlıyor. Yine mülakat yapılmadan 10 bin sürekli işçi alımı da yapılacak kura ile. Hemşire, ebe, terapist, sağlık fizikçisi alanlarında alım olacak” ifadelerini kullandı.

“İstediğiniz İlaç Olmayabilir Ama Etken Maddesi Aynı veya Benzer Olan Başka İlaçlar Var”

Hastaların bazı ilaçları bulamadığı ile ilgili çıkan söylentilere yanıt veren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, grip hastalığının geride bıraktığımız sene neredeyse görülmemesi nedeniyle firmaların bu yıl da benzer durumun yaşanacağını düşünerek yeterli miktarda üretim yapmadığını ifade etti. Bu yıl soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların oranının 3-4 kat arttığının altını çizen Bakan Koca, “Dolayısıyla bu anlamda bir sorun var, ‘yok’ demiyorum. Bununla ilgili daha çok jenerikleri mevcut, istediğiniz ilaç olmayabilir ama etken maddesi aynı veya benzer olan başka ilaçlar var” ifadelerini kullandı.

Gelecek 3 yılda ölümler artabilir

Covid-19 hastalığını geçirenlerde hastalığın bıraktığı kalıcı semptomlardan dolayısıyla, gelecek 3 yıl boyunca mevcut ölümlerin 3-4 katı kadar kayıp beklendiğini aktaran Bakan Koca, “TÜİK açıkladığında en az 2 hatta 3 kat olduğunu göreceğiz. Kovid-19’un yıkıcı etkisi basit değildi, çok büyüktü. O nedenle aşı son derece önemli” diyerek açıklamasını noktaladı.

 

Bakan Koca: TUS’ta Büyük Güncelleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir