Personel Maaşları

Anestezi Teknisyeni Maaşları 2023

Doktorlardan aldıkları talimatlar doğrultusunda anestezi işlemini gerçekleştiren ve bu işlemin gerçekleştirilmesinde uzman doktora yardımcı olan kişilere anestezi teknisyeni denir.

Yalnızca operasyonun hazırlanma ve gerçekleştirilme aşamalarında görev aldıkları için anestezi teknisyenlerinin anestezi uzmanı kadar eğitim almasına ve bilgili olmasına gerek duyulmaz.

Anestezi teknikerlerinin gündelik işlerinin önemli bir kısmını ilaçların, malzemelerin ve ekipmanın kullanıma hazır hale getirilmesi gibi nispeten daha basit sorumluluklar oluşturur.

Fakat yine de her isteyen anestezi teknikeri olamaz ve bu mesleği yapmak için belirli eğitim ve sertifikasyon süreçlerinden geçmek gerekir.

anestezi teknisyeni maaşları 2023

Anestezi Teknisyeni Ne İş Yapar?

Bir anestezi teknisyeninin öncelikli görevi anestezi doktoruna yardımcı olmaktır. Bu doğrultuda anestezi teknikerleri şu görevleri yerine getirir:

  • Hastaların imzalaması gereken tıbbi formları doktor gözetiminde düzenler ve uygular.
  • Doktor kontrolünde ve hastanın fiziksel ve personel sağlık durumuna göre narkoz uygulaması gerçekleştirir.
  • Ameliyat öncesi gerçekleştirdiği uygulamayla ve hastanın son durumuyla ilgili doktoru bilgilendirir.
  • Ameliyat esnasında hastanın durumunu takip eder.
  • Oksijen ve azot protoksitlerini kontrol eder.
  • Yardımcı ilaç eksikliklerini anestezi uzmanına bildirir.
  • Kullandığı ekipmanın sterilizasyonunu yapar ve ekipmanda meydana gelen arızaları anestezi uzmanına bildirir.

Nasıl Anestezi Teknisyeni Olunur?

Bu alanda teknisyen olmak için uzun süre eğitim almaya gerek yoktur. Anestezi teknisyeni olmak isteyen öğrenciler herhangi bir liseden mezun olduktan sonra üniversitelerin 2 yıllık anestezi ön lisans programlarına kaydolmalıdır.

Daha sonra bölümlerinden başarıyla mezun olan öğrenciler özel hastanelerde ve kamu hastanelerinde anestezi teknisyeni olarak görev alabilirler.

Fakat kamu hastanelerinde çalışmak isteyen kişilerin atanmaları için ayrıca KPSS sınavına girmeleri ve bu sınavda başarılı olmaları gerekebilir.

Dolayısıyla kamu hastanelerinde görev yapmak isteyen anestezi teknisyeni adaylarının henüz okulları devam ederken KPSS sınavına hazırlanmaları tavsiye edilir.

anestezi teknisyeni maaşları 2023

Anestezi Teknisyeni Maaşı 2023 Yılında Ne Kadar?

2/3 derece/kademeye sahip bir anestezi teknisyeni 2023 yılında 15 bin 708,89 TL, taban ek ödeme ile birlikte toplam ödenen tutar ise 16 bin 819,52 TL’dir. Teknisyenin derece ve kademesine göre, aile durumuna gibi etmenler kapsamında aldığı maaş değişkenlik gösterebilmektedir.

Ancak özel hastanelerde istihdam edilen anestezi teknisyeni maaşlarının çok daha değişken olduğu ve genelde asgari ücret tutarında maaş verildiği bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat