Sağlık Makaleleri

Zencefil Çayı Faydaları

Zencefil çayı faydaları birkaç farklı faktöre bağlanabilir. Örneğin, iltihabı ve kan basıncını azaltabilir, kan şekerini düzenleyebilir, bulantı ve kusmayı giderebilir. Bu içecek önceden hazırlanıp tüketilene kadar buzdolabında saklanabilir. Taze limon suyu ile de servis edilebilir. Maksimum fayda için her gün bir ila iki bardak zencefil çayı tüketin.

zencefil çayı faydaları

Zencefil Çayı Faydaları

Zencefil, vücuttaki, özellikle eklemlerdeki iltihapla savaşmanıza yardımcı olabilir. Bu bitki, osteoartrit ve romatoid artrit tedavisinde doğal bir çare olarak kullanılır. Ayrıca hücre hasarını önler ve antioksidan özelliklere sahiptir. Ayrıca zencefil çayı içmek soğuk sabahlarda ısınmanıza yardımcı olabilir.

Zencefil, proinflamatuar sitokinlerin üretimini engelleyerek inflamasyonla savaşmaya yardımcı olur. Pro-inflamatuar sitokinler, kronik inflamasyonla doğrudan ilişkilidir, bu nedenle bu seviyelerdeki azalma, hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir.

zencefil çayı faydaları

Kan basıncını düşürür

Zencefil çayı, kan basıncını düşürmek de dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahiptir. Ayrıca, dolaşım sistemi yoluyla kan akışını kısıtlayabilen ve yüksek tansiyona neden olabilen kan pıhtılarının oluşumunu önlemeye yardımcı olur. Zencefil, kalp hastalıklarını önlemeye bile yardımcı olabilir. Kolesterol seviyelerini düşürerek doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Zencefil çayı ağızdan alınabilir veya sağlık yararları için ek olarak alınabilir. Antioksidanlar ve antimikrobiyal özellikler içerir. Taze zencefil veya toz zencefil kullanılarak yapılabilir. Zencefili sağlık rutininize dahil etmeden önce doktorunuzla konuşun.

Kan şekeri seviyelerini düzenler

Son araştırmalar, zencefilin Tip 2 diyabetli insanlar için etkili bir tedavi olduğunu bulmuştur. Bu bitkinin açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirdiği ve HbA1c’nin yükselmesini önlediği gösterilmiştir. Bununla birlikte, zencefilin insanlarda etkilerini belirlemek için daha büyük örnek boyutlarına ihtiyaç vardır. Tip 1 diyabet hastaları için de faydalı olabilir.

Bu bitki, vücudun insülin duyarlılığını artıran karbonhidrat metabolizmasını etkileyen enzimleri inhibe ederek glikozun periferik dokular tarafından alınmasını sağlar. Tadı ferahlatıcıdır ve diyabetli kişilerin kan şekeri düzeylerini kontrol etmelerine yardımcı olabilir.

zencefil çayı faydaları

Bulantı ve kusmayı giderir

Zencefil, çok çeşitli doğal tıbbi özelliklere sahip eski bir bitkidir ve özellikle bulantı ve kusmaya karşı etkilidir. Ayrıca tüketmek güvenli ve ucuzdur. Zencefil, bilinen birkaç aktif bileşen içerdiğinden, araştırmacılar zencefil preparatlarının etkinliğini inceleyebilir. Bu bilgi, daha etkili bir zencefil tedavisi bulmak için klinik denemeleri optimize etmeye yardımcı olabilir.

Zencefil mide bulantısı ve kusma için son derece yaygın bir doğal çözümdür ve birçok farklı şekilde yapılabilir. İlk yöntem, rendelenmiş zencefili 10 ila 20 dakika sıcak suda bekletmeyi içerir. Çay soğuduktan sonra süzün ve için. Alternatif olarak marketlerde, sağlık mağazalarında ve çevrimiçi mağazalardan zencefil çayı poşetleri satın alabilirsiniz.

Hafızayı geliştirir

Düzenli olarak zencefil çayı içmek hafızanızı geliştirebilir. Bir takım faydaları vardır ve hatta beyni serbest radikallerden koruyabilen antioksidan özelliklere sahip olabilir. Zencefilin yaşlıların hafıza fonksiyonunu iyileştirebileceğini öne süren araştırmalar bile var. Zencefilin faydalarını okuyarak sağlığa faydaları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Zencefil çayı en popüler hafıza güçlendiricilerden biridir, ancak Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltmak için de faydalı olabilir. Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri, bilişsel gerilemeyi önlemeye ve hastalığın semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olur. Ayrıca kış çorbalarınızın lezzetini de iyileştirebilir.

zencefil çayı faydaları

Stresi azaltır

Zencefil çayı içmek, rahatlamanıza ve beyninize kan akışını artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Zihinsel performansını artırmak için piyasadaki hemen hemen her ürünü deneyen Biohacker Tim Ferriss, kahve ve diğer kafeinli içeceklerin üzerine zencefil çayı içmeyi öneriyor. Herhangi bir markette zencefil çayı bulmak kolaydır ve bunu kendi serinletici içeceğinizi yapmak için de kullanabilirsiniz.

Zencefilin, DNA’ya zarar veren ve iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerin aşırı üretimini engelleyerek stresi azalttığı bilinmektedir. Beyin özellikle serbest radikallere karşı savunmasızdır. Araştırmacılar zencefilin beyni daha fazla hasara karşı korumaya yardımcı olabileceğini ve inme sonrası hafıza kaybını iyileştirebileceğini bulmuşlardır. Aynı zamanda Personel Sağlık beyni toksinlerden ve metabolik artıklardan koruyan glial hücre seviyelerini de arttırır. Zencefil ayrıca mutluluk hormonları olan serotonin ve dopamin düzeylerini de artırır. Bu kimyasallar, iyi bir ruh halini korumak için kritik öneme sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu