featured
Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat

Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat

Özellikle yaz aylarında öğünler arasında yer alan meyvelere dikkat edilmeli. Meyvedeki fruktoz kilo alımına neden olabiliyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesi Uzman Diyetisyeni Mine Şenarslan Toraman, “Sağlıklı diye bazı gıdaları sınırsızca yememeliyiz. Örneğin karpuz yaz aylarının vazgeçilmezidir ama fazla yemek kilo aldırabilir” dedi. Yaz meyveleri ve sıcaklarda sık tüketilen dondurma, aşırıya kaçılırsa vücut sağlığına olumsuz etkiler yapabiliyor.

İçindekiler

Meyve Kilo Aldırabilir

Yaz aylarında beslenme ve su ihtiyacı hakkında konuşan Toraman, “Yaz aylarında sebze ve meyve çeşitliliği artıyor. Bu konuda çok şanslıyız. Yaz aylarındaki sebze ve meyvelerin su içerikleri çok yüksek olduğu için vücudun susuz kalmasını engellemiş oluyoruz. Ama meyve yemekte abartılı olmamalıyız. Çünkü meyvedeki fruktoz da bize kilo aldırabilir. Yazın yapılan en büyük beslenme hatalarından biri budur” dedi.

Meyve Tüketimine Dikkat

Meyvenin tek başına tüketilmesi yerine sağlıklı besinlerle birlikte tercih edilmesi daha sağlıklıdır. Diyetisyen Toraman, “Kan şekerimizi dengelemesi için yanında yine bir avuç kadar çiğ kuruyemiş ya da süt veya yoğurt tüketilebilir. Ayrıca meyveyi olabildiğince gün içerisinde saat beşten sonra tüketmemekte fayda vardır.Çünkü meyve deki şeker vücutta yağ olarak depolanmasına zemin hazırlayabilir. Karpuz yaz aylarının vazgeçilmezidir ama sınırsız yemek doğru değildir. Özellikle diyabet hastalarında bunu çok önermiyoruz. Yanında 1 dilim peynir ya da biraz yoğurt ile 1-2 dilimi geçmeyecek şekilde tüketebiliriz” diye konuştu.

Sebzeler Önemli

Sebzelerle hazırlanan hafif yemekler, her dönem sağlık için tavsiye ediliyor. Toraman “Sebzeleri olabildiğince zeytinyağlı ya da fırında az yağlı pişirmeye özen gösterelim. Sebzeyi çok kavurarak değil de az sulu bir şekilde pişirirsek vitamin ve mineral bakımından değerini korumuş oluruz. Ayrıca yaz aylarında besin zehirlenmeleri ile de çok sık karşılaşıyoruz. Çünkü havaların ısınmasıyla birlikte özellikle süt ürünlerinin ve et grubunun saklama koşullarına çok dikkat etmemiz gerekiyor. Besinleri sıcak ortamlardan uzak tutup, buzdolabı gibi soğuk ortamlarda saklamalıyız” dedi.

Su Tüketimi

Su vücut dengemiz ve hayatın devamı için çok önemli. Özellikle yaz sıcaklarında günde en az 2 litre su tüketilmelidir. Toraman, şunları söyledi: “Eğer yaz aylarında yeteri kadar su içmezsek baş dönmesi, bayılma hissi, tansiyon yüksekliği gibi sağlık problemleriyle karşılaşabiliriz. Ortalama günde 2,5 ile 3 litre civarında su içmemiz gerekir. Eğer egzersiz yapıyorsak, yaz aylarında egzersiz yaptığımız süre için 1 litre kadar daha su eklememiz gerekir. Susama hissini yerine geçebilecek içecekler olarak da şekersiz kompostolar, ayran olabilir. Eğer tansiyon problemimiz yoksa sade maden suyu tüketebiliriz.”

Yaz Aylarında Beslenmeye Dikkat

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir