featured

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vitaminler, vücudumuzda düzenleyici rol oynayan ve enerji sağlamayan yapı taşlarıdır. Vitaminlerin bu kadar önemli olmasının temel nedeni, vücudumuzu düzenlemede rol oynamalarıdır. Vitaminler vücudumuzda düzenleyici rol oynayan ve enerji sağlamayan yapı taşlarıdır.

Vitaminlerin bu kadar önemli olmasının temel nedeni, vücudumuzu düzenlemede rol oynamalarıdır. Kişi vitamin eksikliği hastalığına başladığında halsizlik ve çeşitli rahatsızlıklar geliştirir. Birçok vitamin türü vardır. Her biri çok önemli vitaminlerden biri de D vitaminidir. Özellikle gelişim açısından bu vitaminin ayrı bir yeri vardır. Küçük çocukların büyümesi için kalsiyum emici enzimlerin üretimi tamamen D vitaminine bağlıdır. Bu vitamin bulunmadığından emilimi sağlayan enzimler oluşmaz ve bu anlamda gelişme olmaz. Bu nedenle D vitamini çocuklar için önemlidir ve eksikliği sorgulanmamalıdır.

D Vitamini Nasıl Aktif Hale Gelir?

Birçok insan güneşin verdiğini düşünür ama durum öyle değildir. Güneş sadece D vitamini güçlendirir. Vücuda erişim besinler yoluyla olur. Genellikle refah içinde olmayan insanlara baktığımızda, güneşin fazla parlamadığı yerlerde olduklarını görürüz. Bu bağlamda, güneşin büyüme ile ilişkili olduğu doğrudur. Kalsiyum, vücut gelişimi için temel gereksinimlerden biridir. Kalsiyumun emilmesi için D vitamini gereklidir. D vitamininin mevcudiyeti güneşe bağlıdır. Bu anlamda ortaya çıkan devre, güneşin büyümeyi etkilediğini kanıtlıyor. Çocuklarınızın gelişimsel sorunlar yaşamasını istemiyorsanız D vitamininden zengin beslenmelerini sağlayabilir, gelişimlerini takip edebilirsiniz.

Vitamin Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Her vitaminin vücudumuzda farklı görevleri olduğu söylenebilir. Bu nedenle gerekli dozda alınmadığı takdirde vitamin eksikliği oluşur ve vücut sağlığını olumsuz etkileyen pek çok durum ortaya çıkar.

Aşağıda listelenen belirtiler vücudunuzdaki bir vitamin eksikliğini gösterir. Aşağıdaki belirtilerden bir veya daha fazlasına sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, en yakın sağlık merkezine başvurarak gerekli takviyeleri bir an önce almak için gerekli adımları atmanızı öneririz.

  • Fiziksel yorgunluk
  • Zihinsel yorgunluk
  • Kansızlık
  • Görme sorunları
  • Cilt morlukları
  • Deride çatlama
  • Kemik ağrıları
  • Tırnak ve saç sorunları
  • Aşırı kanama
  • Kaslarda güçsüzlük

vitaminleri doğal yollardan elde etmemiz, vitamin eksikliğini yaşamanın çokça çaba gerektirdiğini göstermektedir. Ne yazık ki pek çok kişinin beslenme ve yaşam tarzına önem verdiği söylenemez.

 

Vitamin Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir