Sendika

Türk Tabipler Birliğinin Çağrısıyla 27 Sağlık Meslek Örgütü Beyaz Miting’de Buluştu

Anıtpark’ta bir araya gelen sağlık çalışanları, hayatlarını kaybeden sağlık çalışanları adına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Türk Tabipler Birliği (TTB) ve sağlık meslek örgütleri öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme Türkiye’nin dört bir yanındaki sağlık çalışanları geniş katılım sağladı.

 

“Emek bizim, söz bizim, sağlık hepimizin”

“Emek bizim, söz bizim, sağlık hepimizin” temasıyla düzenlenen eylemde, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin ortak basın metnini okuyan Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancısağlık çalışanlarının sorunlarını anlattı. Örgütlü mücadelenin önemine vurgu yapan Fincancı, sağlık çalışanlarının haklarını sonuna kadar savunacaklarının altını çizdi.

türk tabipler birliğinin çağrısıyla 27 sağlık meslek örgütü beyaz miting'e katıldı

TTB Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı: “Aylardır alanlarda, ‘Emek bizim, söz bizim’ dedik

“Emeğimizi değersizleştirenlere karşı bizi küçücük poliklinik odalarına sıkıştırıp birbirimizden ayıranlara, performansa mecbur edip yoksullaştıranlara, sağlıkta dönüşümün tahrip ettiği sağlığımızı günah keçisi yapanlara inat değerimizin farkındayız. Biz, sağlığımızı korumak için, nitelikli ve etik değerlerle bütünleştirdiğimiz hekimliği sürdürebilmek için mücadele ederken Ankara’da hep birlikte seslerimizi birbirimize katıyoruz. Toplumda sağlıksızlık üreten ne varsa ona karşı mücadelemiz. Bizi emeğimize yabancılaştıranlara, yalnızlaştırıp yarıştıranlara karşı emeğimizden, birlikte değiştirebilmekten aldığımız güçle buradayız.”

türk tabipler birliğinin çağrısıyla 27 sağlık meslek örgütü beyaz miting'e katıldı

Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik ve Dayanışma Sendikası Başkanı Can Kirişçi: “Birlikte kalın, dayanışmada kalın”

“Aile hekimleri pek çok sorun, haksızlık ve hukuksuzlukla karşı karşıya kalmaktadır. Sahadan uzak, yapılması mümkün olmayan fikirler yerine, sahayı dinleyen uygulanabilir çözümler için mücadele ediyoruz. Ama ne duyan var ne bakan. Cari ödenekler günümüz enflasyonu ile başa çıkamıyor artık. Kamu hizmetini kamu binalarında yapmak istiyoruz. Aile hekimi başına düşen hasta sayısında iyileştirme yapılmadı. Covid olan arkadaşlarımızın bile ücretini kestiler. Birlikte kalın, dayanışmada kalın.”

 

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği (Tüm Rad-Der): “Bizler köle olmak istemiyoruz”

“Emeğimize, mesleğimize, hekimlik değerlerimize sahip çıkıyor, sağlık 5 dakikaya sığmaz diyoruz. Hastaneler işletme, hastalar müşteri, bizler köle olmak istemiyoruz.”

türk tabipler birliğinin çağrısıyla 27 sağlık meslek örgütü beyaz miting'e katıldı

Dev Sağlık İş: “Sağlık hizmeti ekip işidir”

“Kamu hastanelerindeki sağlık işçileri olarak emeğimizin karşılığını istiyor, sağlık hizmetinde biz de varız diyoruz! Bizler sağlık işçileri olarak yok sayılmak, görmezden gelinmek istemiyoruz. Sağlık hizmeti ekip işidir, bu ekibin bozulmasına izin vermeyeceğiz! Ama artık yeter! Yok sayılanlar kendisini var edecek! Sağlık işçileri yok sayılmaya ve sefalet ücretlerine razı olmayacak.”

 

Sağlık Çalışanları Hak ve Mücadele Derneği( SaHaDer): “Hakkını almadan SA-HA susmayacak”

“Sağlık meslek mensuplarının mali ve özlük haklarını alıncaya kadar Mecliste, sahada, alanlarda, verilecek tüm olanakları kullanmaya devam edeceğiz.”

türk tabipler birliğinin çağrısıyla 27 sağlık meslek örgütü beyaz miting'e katıldı

TTB Tıp Öğrencileri Komisyonu (TÖK) ile SES Öğrencileri Komisyonu: “Gitmiyoruz…”

“Bize giderlerse gitsin diyenler duysun. Gidecek olanlar bizler değil sizsiniz. Buradaydık buradayız gitmiyoruz. Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.”

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu