Sendika

Türk Sağlık-Sen: “İdari İzinli Günlerde Çalışanlara Ücretlerinin Ödenmesi İçin Başvurduk”

Türk Sağlık-Sen, Birçok ilde idari izinli olunan günlerin haftalık ve aylık çalışma saatleri içerisine dâhil edilerek, bugünlerde görevlerini ifa eden sağlık çalışanlarının bu nöbetlerinin karşılığını alamamasına karşılık itiraz edilmiştir. Yapılan itirazda tüm iller bazında gerekli düzenleme ve işlemlerin tesis edilmesinin sağlanmasının zorunlu olduğu vurgulanmıştır.

İdari izin günlerinde nöbet tutan personelin tutmuş olduğu nöbetlerin karşılığının her halükarda izin yahut ücret olarak karşılanması gerektiği, diğer bir ifadeyle idari izin günlerinin haftalık ve aylık çalışma saatleri içerisinde değil, belirlenen haftalık ve aylık çalışma saatlerinden düşülmek suretiyle hesaplanmasını böylelikle idari izinli olunan günlerde aktif görev yapan personellerin çalışmalarının karşılığının verilmesi gerektiği ifade edilmiştir.

Bu kapsamda, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Sağlık ve Sosyal Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” başlıklı üçüncü bölümünün “İdari İzinlerde Nöbet Ücreti” başlıklı 44. Maddesi gereği, Türk Sağlık-Sen, 2022 yılı Temmuz Ayı için idari izin günlerinin haftalık ve aylık çalışma saatleri dışında değerlendirilerek hesaplama yapılmasının sağlanmasını ve idari izinli günlerde nöbet görevi ifa eden personellerin ifa ettikleri nöbetlerinin karşılığının izin yahut ücret olarak karşılanmasının tüm iller bazında sağlanması talep edilmiştir.

Bir Yorum

  1. Cumhurbaşkanlığı genelgesi açıkça uygulanmıyor. Başka bir şeye gerek yok. İdari izin çalışma saatimizden düşülmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu