Sağlık Makaleleri

Sonbahar Alerji Mevsimidir

Sonbaharın gelişi ile birlikte doğada yaşanan değişiklikler, bireylerin günlük yaşantısına da yansıyor. Sonbahar, hem iç hem de dış ortamda çok sayıda alerjen ile karşılaşmanın muhtemel olduğu bir dönemdir.  Erkekol, “Sonbahar alerjilerinin tetikleyicileri farklı olmakla birlikte semptomlar en az ilkbahar ve yaz aylarındaki kadar şiddetli olabilir” uyarısında bulundu.

Alerjenler

Havaların serinlemesiyle birlikte kapalı ortamda geçirilen süre artıyor. İç ortamda geçirilen zamanın artması ile birlikte ev tozu akarlarına ve evcil hayvanlardan kaynaklanan alerjenlere maruziyetin arttığını belirten Erkekol, “Bu durum burun akıntıları, hapşırık, burun tıkanıklığı, gözlerde kızarma, sulanma, halsizlik, yorgunluk gibi şikayetleri olan hasta sayısında hızlı bir artışa neden olur” ifadelerini kullandı.

Sonbahar Alerjisi

Dış ortamda ise en çok maruz kalınan alerjen yabani ot alerjenleridir. Erkekol “Yabani ot polenleri ağustos ayında salınmaya başlar ve ekim sonuna kadar devam eder. İlkbahar ve yaz döneminde aktif olan ağaç ve çayır polenlerine duyarlı hastaların yarısı yabani ot polenlerine de alerjiktir. Sonbaharda rüzgarların etkisi ile yabani ot polenleri kilometrelerce taşınabilir, şehir merkezlerinde dahi fazla miktarda yabani ot polenine maruz kalabilirsiniz” dedi.

Sonbahar aylarında küf mantarı alerjenlerinde  artış yaşanıyor.  Erkekol, “Bu bireylerin sonbaharın güneşli günlerinde yapacakları yürüyüşler alerjik şikayetler nedeni ile kabusa dönebilir ve yaşam kaliteleri belirgin şekilde azalabilir.

Bu noktada ateş, eklem ağrısı, boğaz ağrısı, yoğun halsizlik, burun akıntısının sarı renkli olması daha çok enfeksiyon belirtileridir. Burun akıntısının şeffaf renkli olduğu, hapşırık, göz kaşıntı ve kızarıklıklarının eşlik ettiği durumlar ise daha çok alerjik hastalıkları düşündürmektedir.

Şikayetleri 10 günden uzun süren hastaların alerjik değerlendirmesinin yapılması tanı gecikmelerini önleyebilir. Alerjik şikayetlere yönelik başlanacak tedaviler ile daha sağlıklı ve yaşam kalitesi yüksek bir sonbahar geçirmek mümkün olacaktır” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu