Sendika

Semih Durmuş: “Şua İzni Kanunla Belirlenmiştir, Yönetmelikle Değiştirilemez”

26 Nisan 2022 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan ‘Radyoloji Hizmetleri Yönetmeliği ve İyonlaştırıcı Radyasyon ve Radyonüklit Kullanılarak Sunulan Sağlık Hizmetleri Hakkında Yönetmelik’te özellikle şua izni olmak üzere radyoloji çalışanlarına ilişkin yeni düzenlemelere yer verilmiştir.

657 sayılı Kanunun 103. maddesindeki ‘Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir’ şeklinde emredici hüküm bulunmaktadır.

Sağlık-Sen, Radyoloji Çalışanlarının “Şua İzni” Mağduriyetini Yargıya Taşıdı

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş tarafından yapılan açıklamada Radyoloji çalışanlarının “sağlık izin sürelerini” saat hesabına göre düzenleyen yönetmeliğin iptali için dava açıldığı ifade edildi. Durmuş açıklamalarında şu sözlere yer verdi:
“Radyoloji çalışanlarının “sağlık izin sürelerini” saat hesabına göre düzenleyen yönetmeliğin iptali için dava açtık. Yönetmelik bu haliyle mevcut işleyişi bozarak, çalışma barışına ve kurumsal yapıya zarar verecektir. Şua İzni Kanunla Belirlenmiştir, Yönetmelikle Değiştirilemez!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat