Sendika

Semih Durmuş: “İdari İzinlerde Nöbet Ücreti Ödenmesi Sağlık-Sen Kazanımıdır”

13-14 Temmuz tarihleri idari izin ilan edilerek Kurban bayramı tatili 9 güne çıkarıldığını ifade eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, 6. dönem toplu sözleşme kazanımları arasında yer alan “İdari izinlerde nöbet ücreti” maddesini paylaştı.

İdari izinlerde görev yapan sağlık çalışanlarına nöbet izni veya % 25 artırımlı nöbet ücreti verilmesi bir Sağlık-Sen kazanımı olduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Durmuş, “Resmi ve dini bayramlardaki idari izinli günlerde fedakarca görev yapan sağlık çalışanları nihayet nöbet ücreti alacak. Böylelikle idari izin günlerinde üvey evlat muamelesi gören sağlık çalışanlarının alın teri karşılanmış olacak.” dedi.

Öte yandan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş paylaştığı bilgi notunda şu ifadelere yer verdi:

Kamu Görevlileri Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali Ve Sosyal Haklara İlişkin 2022 Ve 2023 Yıllarını Kapsayan 6. Dönem Toplu Sözleşmesinin Üçüncü Bölüm Sağlık ve Sosyal Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşmesinin İdari İzinlerde Nöbet Ücreti Başlıklı 44. Maddesince;
“657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında sayılan yerlerde resmi ve bayram tatili sebebiyle verilen genel idari izin günlerinde fiilen görev yapanlara çalıştıkları süre ile orantılı olarak izin kullandırılır. İzin kullandırılmasının mümkün olmaması halinde ise bu çalışılan süreler karşılığında ilgililere 657 sayılı Kanunun ek 33 üncü maddesi kapsamında nöbet ücreti ödenir” denmektedir.
Bu hükümden hareketle idarece verilen ve adına idari izin denilen önümüzdeki bayram tatiline denk gelen 13-14 Temmuz günleri ve arife gününe denk gele toplam 3 saat için nöbet ücreti ödeneceği açıktır. Bu minvalde nöbet kapsamında değerlendirilen ve ücreti ödenen günlerin de aylık çalışma saatinden düşülmesi gerekmektedir.
Örnek :
21 X 8 = 168 saat Temmuz aktif çalışma gün saati
(5 x 8) + 3 = 43 saat Resmi ve İdari izinli gün saati
168 – 43 = 125 saat Temmuz ayı aktif çalışılacak gün saati

Bir Yorum

  1. ya bakan sen bu işleri bilmiyorsun lütfen sus konuştukça batıyorsun san bir soru 2008 sonrası işe aynı anda başlayan diş hekimi ve doktorlar 3600 ek gösterge alıyor ve emekliliklerine yansıyor şimdi söyle bakalım bakan bey aynı anda yani 2008 de diş hekimi ve doktor ile işe başlayan memur sağlı personeli 3600 ek gösterge alıp emekliliğine yansıyor mu? soru çok basit ama cevabın yok biliyor isen cevap ver bilmiyorsun ama konuşuyorsun öğren bunları sen bakansın ve danışmanlarını görevden al sana yalan yanlış bilgi veriyorlar nokta

  2. sena onu bun boşver başkan sana soruyoruz soru duvar oldun cevap yok 2008 sonrası işe başlayan sağlık personeli 3600 ek göstergeyi nasıl alacak alınca emekli maaşı nasıl artacak bir deyiver bakiiim biz cahiliz sen çok akıllısın bu konuları bilirsin hadi cevap veriver hazır sofraya oturmasını çok iyi biliyorsun bu soruya cevap ver

  3. Gündüz çalışanlar mesai saati 125 ten nöbet tutan yani fazlamesai yapan sağlıkçiların mesaisi 140 saatten hesaplandı.Mutemetle görüştüğümüzde çalışanlar çalıştığıyla kaldı dediler.17 saat nöbet ücretimiz yada iznimiz verilmedi.Kazandığınız haklar ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul Avukat